nespavost - mirzaten

Dobrý den.Trpím nespavostí od mládí-opakované probuzení v noci a neschopnost znovu usnout.S přibývajícími lety se stav postupně zhoršoval. Dobře působily akorát léky s estrogeny v meneopauze. Po jejich vysazení jsem užívala asi 3 roky tritiko-mírné zlepšení,lékařka doručovala zvýšit dávku - odmítla jsem, postupně vysadila, nárazově užívala neurol, ale bála jsem se návykovosti. Zkusila jsem vše další proklamované ke zlepšení spánku - cvičení jógy, řízený dech , homeopatika, byliny,tryptofan, CBD kapky, léčivé konopí i vlastní produkce, snažím se žít zdravým způsobem života. Stav se zhoršoval a vedl i ke třem hodinám spánku za noc. Deprese nemám,ale z nevyspání jsem byla ve stavu depresi podobném. Nemám závažné starosti, jsem nyní v důchodu,žádnou vážnou nemocí netrpím.Navštívila jsem psychiatričku, napsala mi mirzaten pro začátek 15 mg, užívám týden, probouzím se a znovu brzy usnu -dobré,ale druhý den je mi špatně na zvracení, bolí záda, motám se,blbnu -asi to déle nevydržím.Jak dlouho stav zvykání může trvat a nedopadnu jako u Tritika, kdy jsem si zvykla ale účinky se vytratily a bylo nutné zvyšovat dávku?Jsem ochotná zaplatit i vysoké částky za vhodné a bezpečné léky,nehrazené pojišťovnou,ale dosud mi nikdo neporadil. Proto se s prosbou obracím na Vás. Děkuji za pochopení.. ....
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné vedlejší účinky se mohou objevit a většinou po pár dnech až týdnech postupně odezní. Mirzaten a Trittico patří k antidepresivům, jejichž pomocí se dlouhodobé poruchy spánku řeší, zda bude fungovat trvale, nevím, ale mám pacienty, kterým v tomto pomáhá dlouhodobě. Léky na spaní nehrazené pojišťovnami jsou většinou návykové a s bylinnými přípravky máte, jak vidno, svou zkušenost. Při úporné nespavosti jsou ještě další možnosti, což je třeba konzultovat s Vaší psychiatričkou.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. S otázkou nespavosti nemám přímé zkušenosti. Mohu mluvit jen obecně. Rozhodně je dobré, že dodržujete správnou spánkovou hygienu. Zkusila jste i léky. Ale nic nezabírá. Já osobně bych se dožadovala intenzivní lékařské pomoci. Protože spánek je důležitý a bez něho to opravdu nejde. Snažila bych se s lékařem stanovit nějakou strategii a opravdu tento problém řešit. Co se týče psychofarmak (Mirzaten) trvá delší dobu, než začnou působit. Tady je potřeba trpělivosti. Bohužel vedlejší účinky se mohou také dostavit. A tady je to opět na spolupráci s lékařem. Kdy si tělo zvykne na dávku a potřebuje větší nebo úplnou změnu, závisí na mnoha faktorech a asi se to nedá ani odhadnout. Přeji Vám mnoho sil.


Zpět na seznam