Nespavost,úzkost,léčba

Dobrý den, prosím o radu.Již 12 týdnů beru Pregabalin na úzkosti a chronickou nespavost, když jsem byla na dávce 25 mg přes den a 100mg na noc (+ na noc k tomuto i stilnox a 0,5 neurol), poprvé jsem se vyspala např.i 6 hod v kuse- po dalším navýšení dávky 150 mg na noc (+přes den 25 mg ) a snížení stilnoxu na 1/2, neurolu na 0,25 mám noc úplně roztrhanou, 2 hod usínám, pak 3 hod spánku a to je vše, opět se vrátila úzkost a bušení srdce, paradoxní pocit, že mě Preg.spíše aktivuje - např. i brnění rukou, hyperaktivita v těle,neklid. Lékařka zatím trvá na Pregabalinu a vysazování neurolu i stilnoxu,subjektivně však mám pocit, že "jdu opět dolů" a vrací se potíže. Bohužel mám potíže již dva roky, užívala jsem Mirzaten, Lerivon, Circadin, Triticco, trochu se už obávám, že neustálé "najíždění" na daný lék a vysazování mě uvedlo do stavu "bludného kruhu". Na začátku jsem dávala Pregab. velkou naději,ale dosud vnímám nežádoucí účinky. Jak dlouho byste pane doktore "dal" čas na pokračování, kdy nastupuje skutečný účinek tohoto léku? Na stilnoxu a neurolou jsem cca rok, ale jen v nízkých dávkách. Stilnox 1/2-1, neurol zpočátku 0,25, pak 0,5. Vždy to měla být úleva a pomoc při nasazování léků (AD), to se však za dva roky nepodařilo :(.Proto mi tyto 2 léky zůstaly tak dlouho. K psychoterapi jsem již půl roku objednaná. Věřím, že léky nejsou vše-spásné. Mom. však nevím, zda ještě dávat čas Pregabalinu a pokračovat, přestože subjektivně to tak necítím. Jsem už hodně vyčerpaná.Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pregabalin je lék, který sice působí sedaci (útlum), ale není to vyloženě lék na spaní. podává se mimo jiné i u úzkostných poruch, kde je cílem snížit úzkost a ne člověka utlumit ke spánku. Sedativní utlumující účinek s časem užívání pregabalinu spíš slábne, protože organismus se na něj adaptuje.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na dotaz ohledně dávkování a účinku léků vám zřejmě více odpoví můj odborný kolega v poradně. Já z pozice peer poradce bych vám ráda řekla, že rozumím vaší nejistotě kolem medikace, pokud se i přes její užívání dlouhodobě necítíte dobře. Klíčové mi přijde to, zda máte důvěru ke své lékařce a zda jste s ní o všem schopna otevřeně mluvit. Věřím, že se lékařka poctivě snaží najít ten nejlepší lék pro vás, ale někdy to opravdu není snadné a dostupných léků je vždy jen omezené množství. Navíc každý na léčbu reaguje jinak. Mám radost, že se nechcete spoléhat jen na polykání pilulek a že jste objednaná na terapii. V případě úzkostných potíží může mít terapie opravdu zásadní a pozitivní vliv. Znám to sama z vlastní zkušenosti. Léčím se s úzkostnou a depresivní poruchou a terapie je už mnoho let mou největší oporou. Přeji vám brzké zlepšení stavu a hodně radosti z přicházejícího jara.


Zpět na seznam