Nespavost,uzkost

Dobry den,prosim o informaci.Je mne 60 let a pro nespavost ,uzkosti,hlavne nocni jsem navstivila psychiatra,napsal mne lek mirtazapin,brala jsem ho mesic,ale pribrala jsem jiz dve kils,porad mam hlad a uz tak mam 15 kg nadvahy.Po pdychicke strance se to zlepsilo malo.Po navsteve dr.mne teda napsal tritico,beru ho tri tydny a mam asi vsechny nezadouci ucinky a spim cca nanejvys 5 hodin s 2x obuzenim.Prozatim jsem nepribrala.Mam dosti chronicke problemy se zady a klouby a nyni se taky zhorsili.Bojim se jit opet pro nejake nove leky,zda se mne,ze by uz mohly tyhle ucinky nezadouci vymizet,prosim vas mohu si obcas k tritticu vzit zolpidem? A myslite ze mam jeste vyckat a nebo znova jine leky,dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zolpidem je lék, který pomáhá usnout, není příliš účinný pro udržení spánku. Neměl by se užívat pravidelně a po dlouhou dobu, protože může vyvolat návyk, ale občas je možné jej užít. Trittico by na spánek mělo zabrat rychle, jeho antidepresivní účinek se rozvíjí pozvolna. Je dobré o tom hovořit především se svým lékařem, po internetu doporučovat léky nelze.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám v poradně pouze na základě svých vlastních zkušeností s psychickými obtížemi. Nejsem tedy lékař a nemohu vám nijak radit v otázce změny či ponechání medikace. Ráda se s vámi však podělím o svou vlastní zkušenost a zkušenosti svých klientů, kterým pomáhám ve své roli peer poradce i v zaměstnání. Popisujete, jak moc jste začala přibírat po Mirtazapinu. Na stejné potíže si v mém okolí stěžovalo hned několik lidí. Stejně jako vy pak často měli zájem o změnu léku za jiný, který by méně podporoval chuť k jídlu. Mám osobní zkušenost s tím, že při zavádění nového léku je vždy třeba jistá dávka trpělivosti. Na počátku se vedlejší příznaky léku mohou jevit jako velmi nepříjemné, ale většina z nich po několika dnech vymizí a další užívání už nezpůsobuje takové obtíže. Považuji za skvělé, že se o svou léčbu aktivně zajímáte a naprosto rozumím vašemu přání slyšet jiný, nezávislý názor. Jako pacient však sama vím, že nejdůležitější je svěřit se do péče jednomu ambulantnímu lékaři, kterému věřím a se kterým účinky užívaných léků pravidelně konzultuji. Jen on vás totiž má možnost sledovat delší čas a díky tomu může nejlépe posoudit další kroky týkající se léčby. Upřímně věřím, že se vaše medikace brzy ustálí a její účinky vám budou vyhovovat. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam