Nespavost úzkosti a zhoršená krátkodobá pamět

Dobrý den, již asi rok trpím nespavosti a z toho plynoucí zhoršená krátkodobá paměť, chtěl jsem se zeptat jestli jsou nějaká antidepresiva navržená tak aby aspoň trochu zlepšovala krátkodobou pamět, protože je to fakt hrozné jeden den si přečtu nějaké články a druhý den z nich nevím vůbec nic, takže se člověk nemůže ani vzdělávat, tak by mě zajímalo jestli nějaké antidepresiva nebo nějaké léky existují.děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především by bylo užitečné zjistit, jak řešit Vaší nespavost. V případě vyčerpání nespavosti, deprese či úzkosti může docházet k poruchám koncentrace, motivace a vštípivosti, což může pocit poruchy paměti navodit. Po vyřešení základního problému, ať již jde o nespavost nebo o depresi se zdnánlivě narušené schopnosti vracejí do normálu. Takže o antidepresivech nelze říci, že by zlepšovala krátkodobou paměť, ale tím, že pomohou vyřešit základní problém (úzkost, deprese, popřípadě chronická nespavost), pomohou i navrátit výše uvedené funkce. Je třeba ale zjistit, oč se skutečně jedná, což je možné pouze při odborném vyšetření.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že vhodným doplňkem, který mi doporučoval lékař, je Ginko biloba a pak také dostatek vitamínů, to má jistě na soustředění vliv. Já mám zkušenost takovou, že mě léky spíše utlumují, popřípadě mi právě pomáhají usnout. Dříve mi pomáhalo si například věci psát, cíleně trénovat paměť, učit se, dopřát si dostatek času při čtení a taky se příliš netrápit tím, že si toho moc nepamatuji a nepřetěžovat se, postupně se to pak začalo zlepšovat.


Zpět na seznam