Neurol a panicke ataky

Dobry den. Dnes mi prakticky lekar oznamil ze trpim panickymi ataky(brni mi jazyk ruce tika mi oko tlaci u srdce). Patrne z nervoveho vypeti a nedostatku spanku. Naordinoval mi 0,25 neurolu pred spanim po dobu 14 dnu. Chci se zeptat zda mi to opravdu muze muj problem vyresit protoze jsem myslela ze tento lek funguje pouze jednorazove a ne jako lecba. Nerada bych si treba privodila zbytecne zavislost nebo nejake poruchy nalad druhy den. Mam rocni dcerku tak jsem opatrna. Dekuji moc
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, záleží na původu a průběhu potíží. Obecně platí, že benzodiazepiny (mezi ně patří i Neurol) se mohou nasadit na několik málo týdnů tam, kde je vidina ústupu potíží a postupného vysazení, například proto, že je předpoklad odeznění stresového období. I tam je však vhodná také pomoc psychologická. V případě, že jde o potíže dlouhodobé, je vhodná psychiatrická léčba pomocí antidepresiv.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Panické ataky mne trápí již mnoho let. A vždy se ozvou v době, kdy jsem vystavena nějakému většímu stresu a větší zátěži. Užívám dlouhodobě antidepresiva a v případě akutního zhoršení si mohu vzít nárazově Neurol na zklidnění. Nejsem lékař, proto s Vámi mohu sdílet pouze své vlastní zkušenosti s těmito psychickými obtížemi a jejich léčbou. Máte malé dítě a jistě jste velmi unavená. Neurol sám o sobě úzkost nevyléčí, ale pomůže Vám se zklidnit a lépe se vyspat. Tím naberete sílu a budete lépe zvládat zátěž dalšího dne. Okamžitého vzniku závislosti se jistě bát nemusíte - ta hrozí při dlouhodobém braní těchto léků ve vysokých dávkách. Vaše dávka 0,25mg je podle mé zkušenosti velmi nízká a bezpečná. Pokud by Vaše psychické potíže přetrvávaly, bylo by asi lepší vyhledat psychiatra. Praktický lékař při vší snaze Vám pomoci nemůže mít do problematiky psychických potíží takový vhled. Pro porozumění panickým stavům a pro jejich ústup mi nejvíce pomohla psychoterapie. V kombinaci s vhodnými léky může přinést opravdu značnou úlevu. Nebojte se, hledejte si vhodnou odbornou pomoc a zajímejte se o možnosti terapie. Věřím, že Vaše obtíže brzy ustoupí a přeji Vám hodně radosti z malé dcerky.


Zpět na seznam