neurol1

Užívám neurol1,přes 20let 3-6tbl.denně +fevarin 100,chtěla bych se zbavit závislosti na neurolu ale psychiatr říká že to mám navždy a nejde to,nyní je mi 50let a už to psychicky nezvládám deprese jsou stále horší a několik let nemůžu spát,starám se sama o postiženého syna/23/a chtěla bych se této závislosti zbavit,můžete mi prosím poradit,velmi děkuji Dagmar
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, letité užívání až 6mg Neurolu denně jistě optimální není, navíc když se Vaše potíže zhoršují. Organismus si totiž může k alprazolamu (látce v Neurolu obsažené) vytvořit toleranci, což znamená, že dávka, která dříve stačila, již nemá žádoucí účinek a pacient (někdy i jeho lékař) má tendenci ji navyšovat. Vysazování Neurolu a jemu příbuzných sedativ musí probíhat postupně a mělo by být koordinováno lékařem. Většinou se na začátku vysazování stanoví pevná dávka, která pacientovi ještě stačí a kterou by neměl překročit (je tedy třeba ustoupit od volného režimu, kdy si lék pacient dávkuje podle potřeby v určitém rozmezí). Od té se pak postupně ubírá, u letitého návyku velmi pomalu, třeba 0.5 mg po týdnu, někdy i po delší době. Zároveň s tím je ale třeba myslet na to, jak upravit antidepresivní medikaci tak, aby postupně "převzala" úlohu sedativ, popřípadě ordinovat sedativa, u kterých závislost nevzniká. K tomu je právě třeba asistence lékaře. Někdy je k tomu zapotřebí i hospitalizace, pravidlo to ale být nemusí. Při náhlém nebo příliš rychlém vysazení hrozí tzv. rebound fenomén, což je návrat potíží (úzkost, třes, křeče), které mohou být ještě silnější než ty, pro které byl lék kdysi nasazen. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Chcete se zbavit závislosti na neurolu, který užíváte přes 20 let v poměrně silných dávkách. Závislostí se podle mého názoru můžete postupně zbavit. Překvapuje mě stanovisko Vašeho psychiatra, že budete užívat neurol navždy. Být Vámi rozhodně bych vyhledala jiného psychiatra, na to máte právo a Vaše potíže probrala s ním. Vysazování léku jako je neurol nebude jednoduché, ale věřím, že pod odborným dohledem se dá situace postupně napravit. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam