Neuroleptika nezpůsobující sexuální dysfunkce

Dobrý den, užívala jsem teď asi 3 roky 200mg Sulpirolu ráno a 25mg Leponexu večer. Oboje způsobují sexuální dysfunkce, pan doktor mi je zkoušel nahradit Lamictalem, ale byla jsem po něm utlumená a nedělal mi pak dobře. Mohli by jste mi prosím napsat, jaká neuroleptika jsou na výběr, která nezpůsobují sexuální dysfunkce? Abilify ani Reagilu nesnáším. Pan doktor mi teď navrhoval Valproát, říkal, že se mu zdá, že mám moc velké emoce. Dříve jsem se léčila s paranoidní schyzofrenií. Mám asi zhoršenou psychiku i kvůli menopauze, nevím, jestli by léky mohly ovlivnit i návaly, které mám teď zase velké, v menoupauze jsem již 3,5roku. Myslíte, že se může nemoc měnit a teď by mi pomáhaly stabilizátory nálady? Mohl by nějaký lék případně pomoci i s těmi návaly? SHT ani žádné doplňky stravy s fytohormony nesnáším, mám po nich velké úzkosti.Kdyby vás napadla i nějaká pomoc ohledně menopauzy, byla bych vděčná. Užívala jsem homeopatika,na návaly mi pomáhaly, nějak mi pomáhaly i na psychiku, ale měla jsem teď po nich strach ze tmy i tendence k sebepoškozování, tak jsem je užívat přestala. Paní homeopatka mi říkala, že moje tělo je už moc zvyklé na ty léky a je to asi pravda. Homeopatika na mě opravdu působily, ale moje nemoc je asi vážná, tak musím užívat léky.Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k neuroleptikům - antipsychotikům. Sexuální dysfunkce může podporovat většina z nich, pravdou je, že Sulpirol asi nejvíc, jsou i taková, se kterými je to spojováno minimálně. V poradně nelze doporučovat medikaci, to musí Váš pan dktor, navíc sexuální dysfunkci může podpořit i menopauza.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz do naší poradny. Rozumím, že Vaším tématem je menopauza, sexuální dysfunkce, užívání léků. Menopauza nastane v životě každé ženy. Nejde o nemoc, ale o zcela přirozený projev postupného stárnutí ženského těla. Utlumuje se funkce vaječníků, snižuje se hladina ženských hormonů – progesteronu a estrogenu. K méně příjemným příznakům patří návaly horka, výkyvy nálad, podráždění, stres, ztráta libida atd. Ideální volbou je změnit životní styl, dbát na zdravou stravu, pohybovat se, cvičit. Existují také různé léky na menopauzu a přípravky, které potíže zklidňují. Bohužel nejsem odborník přes léky a jejich účinky, ale mám letitou zkušenost s užíváním psychiatrických léků. Někteří lidé kombinují léky a homeopatika, ale asi neexistuje zaručený recept, který Vám zajistí, že bude vše v pořádku. U nás žen hrají svou roli naše vnitřní procesy jako pravidelný menstruační rytmus, menopauza, libido apod. Proto je důležité zajistit rovnováhu mezi psychikou a tělem. Já osobně v těchto záležitostech komunikuji nejen s psychiatrem, který mi předepisuje psychiatrické léky, ale i s gynekoložkou, s kterou probírám mé ženské dotazy. S těmito odborníky ve svých oblastech se snažíme najít takovou kombinaci léků, přípravků apod., abych se cítila jako žena dobře a stejně tak i psychicky. Ode mne to vyžaduje trpělivost a vytrvalost, kolikrát i přijetí a smíření se s přirozenými projevy ženského těla. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví, ať se daří, i ve vyřešení této záležitosti.


Zpět na seznam