Neuróza nebo psychóza

Dobrý den. Tenhle dotaz už byl možná z části zodpovězený. Je mi patnáct let a před několika měsíci jsem měl epizodu depersonalizace a derealizace. S těmito pocity jsem se dostal k psychologovi, ke kterému rád docházím. Za poslední dobu se moje problémy změnily na pocity odcizení od rodiny a přátel, apatii a neustálou introspekci(sebepozorování). Už delší dobu mám strach ze schizofrenie. Tenhle strach jsem měl už předtím, ale po zjištění většiny informací o tomhle onemocnění jsem se většinou bát přestal. Teď se ale hodně identifikuji se symptomy prodromální fáze nemoci. Je možné, že by se to skutečně dělo? Psycholog mi na tenhle strach říká, že bych o tom nevěděl, ale já mám stále obavu. Vlastně se bojím nemít strach, že bych byl schizofrenik. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, že tento dotaz se v poradně čas od času objeví. Váš psycholog asi ví, co říká. Lidé, kteří se schizofrenie obávají, bývají často úzkostně zaměřeni na sebepozorování a z různých zdrojů, většinou z internetu, čerpají informace, které pak nejednou jejich úzkost potvrdí. Prodromy u schizofrenie bývají velmi nespecifické, většinou jsou vystopovány až ex post (po propuknutí ataky) a hlavě, pacient sám tuto obavu nemívá, své případné potíže připisuje jiným příčinám, nebo je neřeší.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Tak jak popisujete Vaše potíže je znát, že si umíte dohledat mnoho informací. Také jsem při těžších etapách svých depresí mívala stavy depersonalizace a derealizace a dobře si pamatuji, jaké to bylo. Připadala jsem si jako divák v kině a život okolo mě se odehrával na plátně mimo mě. Zažívala jsem i ostatní potíže, které popisujete a vyrovnávala jsem se s nimi s pomocí psycholožky, psychiatričky a hospitalizaci. Trvalo to asi rok, než jsem se uspokojivě stabilizovala a dalších sedm let se pomalu zotavuji. Považuji za velmi důležité, že docházíte k psychologovi a své potíže s ním řešíte. Je to odborník, který Vás nasměruje k další terapii a věřím, že společně najdete řešení. Pokud byste chtěl ziskat další podporu a informace, můžete se obrátit na www.linkabezpeci.cz nebo hledat zde: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji jen to dobré!


Zpět na seznam