Neustala nervozita 1. cast

Dobry den. Uz asi dva roky me trapi uzkost. Je mi 21 let a mam asi problem s alkoholem. Dva roky piju hodne. Kazdy vikend do takrka do mrtva. Posledni tri mesice alkohol jsem hodne omezil ale co me trapi nejvic muj strach co me suzuje vevnitr. Vim ze kdyz mam kocovinu moje stavy uzkosti jsou nejhorsi. Vim zebych mel prestat pit uplne ale bojim se ze alkohol neni jediny problem. Myslim si ze zacinam trpet socialni fobii. Mozna to uz zaclo na stredni kdyz jsem byl tercem posmechu. A nejsem clovek co se slovnim narazkam umi branit. Mam tedy snizene sebevedomi a bojim se byt stredem pozornosti. Casto kdyz jsem nekde kde je moc libi prepada me panika. Myslim ze je zpusobeno mym zivotnim stylem. Od stredni jsem kouril pravidelne travu a mival jsem casto spatne stavy hlavne kdyz jsem byl mezi lidma. Pak jsem experimentoval s drogama. Hlavne extaze. Byvalo mi vzdy dobre ale na druhy den hrozna uzkost. Kdyz jsem opily citim se hrozne dobre, ale kdyz zacnu strizlivet je mi hrozne. A bohuzel se to prenasi uz i ve dny kdy nepiju. Jsem v neustalem stresu napeti a uzkosti. Porad premyslim co mi je a pripadam si jako bych mel zesilet. Extremne me suzuje strach ze mam schizofrenii. Nekolikrat jsem si delal psychotesty vzdy mi vyslo ze schizu nemam ale za to uzkostne poruchy jo. Nekdy a to hlavne kdyz mam kocovinu se bojim ze mi preskoci a nekomu ublizim. Ten strach je nejvetsi kdyz jsem s lidma na kterych mi hodne zalezi a jsou nejzranitelnejsi. Moje mamka a moji synovci (deti).
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, říká se, že člověk úzkostný a neurotický svými strachy buduje vzdušné zámky, zatímco člověk se schizofrenií v nich prostě žije. Tím chci říci, že pacienti se schizofrenií se zřídkakdy bojí, že mají právě tuhle nemoc. To, co popisujete působí jako úzkostné stavy, které nadměrnou konzumací alkoholu sice na chvíli potlačíte, nicméně v dlouhodobé perspektivě ji prohlubujete. Nedostatek sebevědomí tréma bývají s úzkostí často spojené. Přitom léčba v těchto případech bývá úspěšná. Spočívá v psychoterapii, často pak v kombinaci s užíváním antidepresiv. Takže ve Vašem případě bych se v klidu obrátil na odbornou pomoc.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mnoho s z pocitů a stavů, které ve svém dotazu popisujete, důvěrně znám na vlastní kůži. Vím, jaké emoční obtíže může člověk prožívat ve vztazích s lidmi. Znám i to, jak třeba alkohol krátkodobě od úzkosti pomůže, ale z dlouhodobějšího hlediska potíže zkoršuje. Nehledě na riziko vzniku závislosti, ale toho jste si jistě vědom. Nejsem lékař a nemohu se nijak vyjadřovat k diagózám jako takovým. Ze svého pohledu však u Vás vnímám spíše potíže úzkostného a depresivního charakteru. Na tyto potíže dnes existují poměrně dobře zabírající léky, které mohou přinést znatelnou úlevu. Mně osobně se pak velmi osvědčilo doplnit psychiatrickou léčbu psychologickou podporou. Docházím na individuální psychoterapii a rozebírám tam všechny situace, které byly náporem na mou psychiku. Dost často se mi tím uleví od vnitřního přetlaku a příště už se třeba k podobné situaci postavím lépe, psychicky stabilnější. Věřím, že i Vám by odborná pomoc pomohla a výrazně zlepšila kvalitu Vašeho života. Držím palce!


Zpět na seznam