Neustále opakující se myšlenky, absurdní myšlenky, úzkost

Dobrý den, Už nějakou dobu mě trápí neustále se opakující myšlenky/představy, které jsou buď s agresivním podtextem, nebo jsou tak absurdní, že já sám už jim ani nerozumím. To mě samo o sobě přivádí do úzkosti, že mě vůbec takové myšlenky napadají a poté se bojím, že trpím horší duševní nemocí (schizofrenie). Dříve mě trápil strach z virů, tak jsem si neustále myl ruce. To odeznělo s věkem. Nyní mě trápí agresivní myšlenky, které přechází v představy, které jsou silnější a silnější. Tím pádem mě trápí myšlenka, že jsem někomu něco provedl, ikdyž je evidentní, že ne. Zase následuje úzkost. A myšlenky/představy se nejde zbavit. Myšlenky jsou občas už tak absurdní, že se za ně stydím a sám je ani úplně popsat neumím. Jsou to úplně nereálné věci. Tím pádem mě stále napadá víc a víc, co to mám za těžkou duševní nemoc (schizofrenie). A tak následuje úzkost, panika. Také mám obavu, že těmto myšlenkám podlehnu a skončím v blázinci. Navštívil jsem psychoterapeutku, ta mi dala nějaké rady, ohledně představ, to nepomáhá. Nedávno jsem byl na sezení u klinické psycholožky, která mi v podstatě neporadila (chápu, že za jedno sezení to není možné). Ale řekla, že jsem nejspíš neurotik. V poslední době myšlení nejde vůbec zastavit a já jsem dost unavený a myslím si, že to problémy ještě zhoršuje. Ikdyž v noci spím relativně normálně. Už jsem poněkud zoufalý a váhám s návštěvou psychiatra. Chci se zeptat na pohled Váš. Co to může být, co mám dělat. Děkuji Jan.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milý Jane, to, co popisujete, připomíná spíše nutkavé úzkostné stavy, které se vyskytují např. u obsedantní poruchy, ale i jinde. Návštěva psychiatra Vám může prospět, protože to lze úspěšně léčit farmaky, nejlépe v kombinaci s psychoterapií.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a důvěru, s kterou se obracíte na naší poradnu. Takhle na dálku či po internetu se nedá stoprocentně poradit nebo zjistit, co Vám chybí. Pokud jste navštívil klinickou psycholožku, je pravda, že jedno sezení vše nespraví. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že sama docházím už delší dobu na psychoterapii, která mi pomáhá zvládat některé situace, lépe se vyznat v tom, co se mi děje. Už nejsem tak bezmocná a pomalu jsem se i naučila, jak si při některých stavech mohu sama pomoci a cítit se opět v pohodě. Kromě toho navštěvuji i psychiatra, který mi předepisuje i léky. Samozřejmě, že to chce čas, trpělivost a vytrvalost, aby se dostavilo zlepšení stavu. Dokážu si nejspíš představit, jak složité a náročné to pro Vás musí být, když se opakují myšlenky (představy) a ještě se přidá úzkost a panika. Hodně to ovlivňuje kvalitu našeho života, práci apod. Na Vašem místě bych se asi nejspíš poradila s odborníkem v oblasti psychologie (psycholog, psychiatr), sdělila bych mu své pocity, co se děje. Také vnímám z Vašeho popisu obavu, zda se může jednat o schizofrenii. Lékař Vás může vyšetřit, doporučit vhodnou léčbu a podpořit Vás v zotavení. Často se setkávám s tím, že když člověk může nebo se naučí zmírnit stavy úzkosti a paniky, pomůže mu to lépe zvládat další starosti a trápení. Píšete a já oceňuji, že jste zvládnul překonat strach z virů. Stejně tak mě napadá myšlenka, zda pocit strachu a úzkosti, které Vás provázejí životem, mohou mít někde příčinu nebo co je možná spouští. Ale odborné úvahy asi přenechám radši odborníkům, kolegovi z naší poradny. Z vlastní zkušenosti vím, jak se člověk cítí zoufale, když tápe a hledá řešení na svůj problém. I já jsem tenkrát vyhledala odbornou pomoc a díky různým metodám, léčbě mohu žít svůj život, kdy se cítím v pohodě, chodím do práce, prožívám radost, zaměřuji se na to, co se daří atd. Duševní nemoc už není středobodem mého života a já jsem objevila i jiné možnosti, které mě posilují, aby mě „bolest na duši“ tolik neovlivňovala. To samé přeji i Vám. Držím palce, ať se daří najít cestu zotavení. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam