Neustále se opakující myšlenka

Dobrý den, Rozhodl jsem se Vás kontaktovat, protože mě trápí taková jedna věc. Před několika týdny se mi v hlavě objevila jedna nechtěná, vtíravá myšlenka, ve které jsem se viděl, jak jsem ublížil jedné osobě, ačkoli to nechci udělat. Již jsme o tom hovořil s rodiči, také jsem si tu myšlenku napsal na papír a poté spálil, také sportuji a odreagovávám se při hudbě, ale nemůžu se jí zbavit. Pořád se vrací ve stejném znění. I když pracuji, tak mě vyruší. Proto Vás prosím o pomoc. Předem děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý, použil jste výstižně pojem vtíravá myšlenka. Vtíravé, nebo také nutkavé myšlenky mívají úzkostní lidé, často je za nimi strach, že nad sebou ztratí kon trolu a udělají něco, co by nikdy neudělali. Pokud se nutkavé myšlenky nemůžete zbavit, je odborná konzultace, jak doporučuje i naše peer poradkyně, na místě.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za upřesnění Vašeho předchozího dotazu, který jste zaslal psychologovi (moji předchozí odpověď přikládám níže). Upřesnění dotazu se týká Vaší vtíravé myšlenky, kdy jste někomu ublížil. Věřím, že něco takového nechcete udělat a tato myšlenka Vás obtěžuje. Aktivně hledáte pomoc, jak se této myšlenky zbavit a stále se Vám to nedaří. Proto bych viděla jako dobrou variantu vyhledat odborníka, např. psychologa, se kterým budete moci probrat všechny okolností týkající se Vašeho problému. Věřím, že to pomůže. Ať se Vám daří! ...................................... ...................................... Dobrý den! Ptáte se, jak se zbavit nutkavé myšlenky, která se Vám každý den stále opakuje ve stejném znění. Již jste podnikl několik kroků a myšlenka Vás i nadále obtěžuje. Pojmenoval jste ji jako "nepříjemný problém" a dokonce Vás ruší i při práci a učení. Jako první mě napadlo, co se Vám daná myšlenka snaží říci? Předpokládám, že jste nad tím již přemýšlel, a jelikož nepíšete nic o jejím obsahu, nejspíš jste na její smysl dosud nepřišel. Nebylo by od věci zavzpomínat, kdy k Vám nutkavá myšlenka přišla, případně co se dělo bezprostřední dny před tím. Když jsem někdy pociťovala něco podobného, nepodařilo se mi myšlenku vědomě zaplašit. Spíše naopak. Pokud je to možné, zkuste ji přijmout jako součást dne, mohlo by to pomoci. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam