nevědomý šepot ve dne

Dobrý den Máme s manželkou problém.Jsme 35 let spolu a až na maličkosti,naprosto bezproblémový vztah.Posledních několik měsíců začla přes noc hodně sprostě mluvit ze spaní.Vždy těsně před usnutím a pak po procitnutí.Na tom by nebylo až tak nic moc zvláštního,měla sklony k nočnímu mluvení už odmalička.A navíc tímto problémem trpí mnoho lidí. Problém je,že nevědomé mluvení pokračuje i za bílého dne,kdy je žena už zcela při smyslech a vnímá.Zkusím popsat situaci: Přijdu do ložnice,žena ještě leží a povídáme si v pohodě o všem možném.Po dvaceti minutách odejdu a žena vstane ,otevře skříň a začne se převlékat.V jejím mozku něco jakoby přeskočí a začne při převlékání a stlaní postele šeptat docela nahlas neskutečné sprostoty až perverznosti.Jednotlivé slova i celé věty.Pořídili jsme několik nahrávek a někdy mluví i několika změněnými hlasy. To trvá ,dokud nesejde dolů do kuchyně. Manželka tvrdí,že vůbec o ničem neví a svůj šepot neslyší , jako by měla bloklé sluchové centrum,a ani ty myšlenky nevytváří,ale nemůže to samozřejmě nijak dokázat.Jsme z toho něšťastní. Je vůbec možné šeptat v bdělém stavu a něvědět o tom a neslyšet se?Nemohli jsme najít nikde na internetu podobný problém. Je teď asi půl roku bez práce,přestala brát hormonální antikoncepci (55let).V dřívějších letech jsme tento problém vůbec neměli.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, takhle těžko odhadovat, co by Vaší paní mohlo být. K rozpojení vědomého prožívání a chování, na které si později pacient nepamatuje, dochází u některých psychiatrických poruch, říkáme jim disociační či disociativní poruchy, je ale třeba zjistit bližší souvislosti. Vaše paní by měla podstoupit odborné vyšetření (psychiatr, event. neurolog), též je možnost poradit se s praktickým lékařem, u kterého je registrovaná.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za dotaz do naší poradny. Situaci jste popsal výstižně, oceňuji Vaši snahu pomoci Vaší ženě. Po pravdě řečeno, se situací, kdy člověk mluví nahlas sprostě a neví o tom, jsem se osobně nesetkala. Nejsem ani odborník na podobné vjemy. Říkat nahlas své myšlenky, aniž bychom si to uvědomili, je častý jev přemýšlivých lidí. Třídí si tímto způsobem své myšlenky a zároveň tak soustřeďují pozornost a koncentraci. Je možné, že člověk takto reaguje na změny v životě, různé okolnosti, které zpracovává nevědomě a přitom nahlas vyjadřuje. Jak bych já osobně asi s takovou situací naložila? Nejspíš bych navštívila praktického lékaře, případně jiného odborníka a vyložila bych mu celou situaci. Dle uvážení lékaře Vám může poradit či případně doporučit další možnosti, kde můžete najít podporu Vy a Vaše žena. Kromě odborné pomoci by bylo pro mě jako ženu (člověka s projevy) důležité, abych vnímala od partnera upřímnou, srdečnou podporu, aniž by ze mě dělal „nemocného člověka“. Přeji Vám oběma hodně štěstí a zdraví. Držím palce, abyste našli potřebnou podporu, ať se daří.


Zpět na seznam