Nevím co dělat.

Takže už tak 3 roky nic nedělám bydlím doma u rodičů nechal jsem školy kvůli drogám bral jsem pervitin 7měsíců vkuse. když jsem přestal brát kvůli tomu že jsem kradl a šel jsem do ustavu tak je pro mě těžký vyjít z domu mezi lidi, to už mám i před drogama jsem nemohl pomalu ani jít do školy abych se nestyděl nebo nebyl nervozní začalo to asi tak v 6 třídě na základce každy den jsem byl nervozní, tichý nehlásil jsem se aji když jsem něco věděl protože jsem se bál že to řeknu blbě nebo zakoktám nebo že se na mě někdo otočí a bude se dívat jak vysvětluji. Potom při začátku střední to stejný akorát už větší strach a stres že půjdu někam kde nikoho neznám. Bušení srdce celou dobu pocení strach že na mě někdo promluví že se budu muset představovat před celou třídou.No a pak nějak po době jsem poznal nějaký lidi co mě dovedli k pervitinu. Kde jsem to bral místo školy třeba i 4 dny v kuse bez spánku trpěl jsem paranoio stihomanem že mě všichni sledují. Už je to rok a půl co nic neberu a nemůžu vyjít z domu bez toho aniž bych vypadal co nejlíp když se mi něco na mě nezdá nejdu nikam, když fakt někam nutně musím třeba si vyzvednout něco na poště tak jdu nejlíp kolem 10ráno kde jsou lidi v práci a děcka ve škole abych nepotkal nikoho koho znám a bylo venku nejmín lidí. Když jdu sám po ulici musím se dívat do mobilu aji když je vybitej protože nesnesu pohledy druhých. S nikým se nechci bavit a nikam chodit mezi lidi. Rád bych znal váš názor co si o tom myslíte
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejdřív uznání za to, že i přes psychické potíže rok a půl abstinujete od pervitinu, jste dobrý. Píšete, že Vaše problémy začaly už na druhém stupni základní školy. Pervitin Vám možná pomáhal dodat si sebevědomí a zahnat úzkost, ale pak si za to vybral úroky, které u těchto drog bývají obrovské. To, co u sebe popisuje upomíná na problematiku z okruhu úzkostných, fobických, popřípadě depresivních poruch. Ty se dají dnes celkem úspěšně léčit, jak farmakoterapeuticky, tak psychoterapeuticky. Takže Proč se neobrátit na odbornou péči?
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha. V obdobích depresí jsem někdy zažívala podobné stavy jako Vy, kdy pro mě byl problém vycházet ven a potkávat lidi. Když mi bylo psychicky špatně a cítila jsem se celkově mizerně, snažila jsem se alespoň navenek vypadat co nejlépe. Z těchto stavů mi pomohla v té době hlavně medikace, práce na sobě, víra, že to bude lepší a také čas. S drogami vlastní zkušenost nemám, ale setkala jsem se s několika lidmi, kteří brali pervitin, a vím, jak silná závislost se vytváří a jak je to obtížné s užíváním této drogy přestat. Vy jste to dokázal a to je moc dobře. Nejsem kompetentní ke stanovování nějaké diagnózy, ale připadá mi, že problémy, které jste měl už na základní škole, a máte doposud, by mohly být příznaky sociální fobie (sociální strach, úzkost). Rozhodně bych Vám doporučila bez ohledu na možnou diagnózu navštívit psychologa či psychoterapeuta. Sociální fobie se například považuje za dobře léčitelnou poruchu, léči se psychoterapií, psychofarmaky, či kombinací obojího. Věřím, že s odbornou podporou můžete najít příčiny Vašich potíží a postupně je překonat. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam