Nevím, co se mnou je

Dobrý den, je mi 17 a mám hrozný strach, že jsem nějak psychicky nemocná. Přes den se cítím více méně dobře, i když to taky není úplně v pohodě, ale večer když ležím v posteli a snažím se usnout, mám strašně divné stavy, kvůli kterým nemůžu kolikrát usnout, a proto spím třeba jen tři hodiny. Trvá to asi rok a čtvrt. Mám takový pocit, jako bych vůbec nechápala čas, nebo pocit strašného zmatení, jakoby mi něco v hlavě chybělo. Velmi často také brečím,jsem na ostatní zlá,rychle vybuchnu a často bývám taková smutná, bez života. Na druhou stranu, když je přede mnou něco, co mě těší a vím, že mě to může od těchto myšlenek odreagovat, jsem strašně nadšená a jakoby s sebou nedokážu vydržet. Nedokážu to nikomu říct, jelikož se bojím, že to třeba nic není a za chvíli to odezní, nebo je to jen můj pocit. Teď se obávám toho, že mám začínat v autoškole a že bych třeba mohla někoho ohrozit, kdyby se to nějak zhoršilo. Také jsem jedno období měla problémy s jídlem. Jedla jsem hodně málo, hodně jsem cvičila, ale pořád jsem si nepřipadala dost hubená. S tímto jsem se rozhodla skončit asi tak před půl rokem, ale od té doby mám strašný strach, že budu tlustá, protože jím víc a všechno. Ani s tím to jsem se nikomu nesvěřila.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, lidé, kteří mají strach, že trpí nějakou vážnou duševní nemocí, bývají většinou úzkostní. Z toho, co píšeš se zadá, že úzkost je jedním z Tvých hlavních problémů. Patří sem všeobecně strach, že člověk nad sebou ztratí kontrolu, sebe či někoho jiného ohrozí apod. Úzkostné myšlenky mohou mít nutkavý charakter a zaplavovat mysl, přestože se tomu člověk snaží vědomě bránit. VC léčbě člověku může pomoci, když si uvědomí, co za jeho úzkostí je a naučí se s tím pracovat, což lze řešit vyhledáním psychologické či psychoterapeutické odborné pomoci, někdy je třeba přistoupit k farmakologické, kterou zase poskytují psychiatři. Tobě bych doporučoval obrátit se na psychologa, nezletilí pak mají možnost své problémy konzultovat na bezplatné lince bezpečí (116 111), která také provozuje krátké mailové poradenství a chat. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme, že jste se s dotazem obrátila na naši poradnu. Obáváte se, zda nejste psychicky nemocná. Měla jsem stejné obavy a některé podobné problémy jako Vy. Také jsem trpěla nespavostí, upadala do smutku a zažívala pocit, že žiji mimo realitu a cítila se zmateně. Pomáhalo mi věnovat se činnostem, které mě těšily, jako např. focení, ruční práce a četba. Ani já jsem se tehdy nikomu nedokázala svěřit a mé problémy se tím jen prohlubovaly. Po čase mě začaly sužovat těžké migrény a tím jsem se ocitla v péči neurologů. Co mi ale pomohlo a mou situaci změnilo, byla návštěva psychologa, kterého jsem si vyhledala a následně pak psychiatrická léčba. Chápu i Vaše potíže spojené s jídlem a strachem z přibírání. Doporučovala bych Vám svěřit se se svými potížemi někomu komu důvěřujete a nebo využít profesionálních služeb ve svém okolí a objednat se na konzultaci k psychologovi. Věřím, že Vám dobře poradí a pomůže.


Zpět na seznam