nevím co se mnou je

Dobrý den, již delší dobu nevím a nechápu,co se semnou děje.Je mi 25 let.Pracuji a při práci dálkově dělám školu.Nyní jsem ve druhém ročníku.Obvykle jsem veselý člověk.Miluji výlety.O to víc bych měla mít větší radost,že už je hezky.Ale já nemám.Dříve jsem ráda vařila a měla radost,že někomu chutná.Od zimy nemám chuť trávit čas s kamarády, nejlépe je mi doma.Myslela jsem si,že to je kvůli učení,protože ho mám hodně.Jenže si začínám uvědomovat,že je možná i výmluva,protože mi nikdy nedělalo problém se učit a zvládat i soukromí život.Momentálně mám nechuť se učit,ale nutím se k tomu,protože vím,že musím.Nevařím.Přijdu si, že nemám čas, ale když bych ho měla tak se mi nechce. Nechce se mi chodit ani nakupovat, protože mám pocit, že na mně lidi koukají a mě se mezi lidi nechce. Snažím se držet dietu,protože mám nadváhu a nejsem se sebou spokojená,ale nejde mi to.Chodím cvičit,ale do toho se taky nutím.Nic mě nebaví a nenaplňuje.Nic se mi nechce.S partnerem se nutím i k sexu.Partnera moc miluji,ale cítím takovou únavu, že na to nemám. Nemám na to projevovat nějakou lásku.Ráno se probudím už unavená a cítím se mrtvá celý den.Chodím spát v 21 večer, ale v noci se mi zdají tak strašné sny, že se často probouzím a ráno si odnáším trauma ze snů.. Chtěla bych se teda zeptat, jak se z takového stavu dá dostat a jestli to zvládnu sama.. S partnerem o těchto problémech nemluvím. Chudák, si asi myslí, že ho nemiluji, ale tak to není. Jen se mi příčí o tom s někým mluvit.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ptáte se, co se s Vámi děje a zda to zvládnete sama. Myslím, že to první dobře popisujete, otázkou zůstává, jaké má Váš stav hlubší souvislosti. Až to pak může napovědět, co s tím. Zde se může jednat o klasickou depresi, ale také třeba o krizi vyplývající ze stresu nebo z okolností, které Vám život přináší a které Vám z nějakého důvodu brání uvědomovat si a naplňovat své autentické potřeby. Tím, že o tom začnete s někým mluvit můžete i hledat odpovědi na svou otázku. Nevím, jaký máte vztah s přítelem, ale když mu svěříte máte šanci, že to pochopí. Takhle si možná také klade otázky, co se to děje. Pak je zde samozřejmě odborná péče (klinický psycholog či psychiatr), která Vám s tím může podstatně pomoci.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Skleslé nálady a pokles zájmu o jinak oblíbené činnosti naznačuje, že prožíváte nějaké depresivní naladění. Nepopisujete konkrétní důvody, proč by to tak mohlo být. Myslím, že by Vaší vztahové situaci hodně pomohlo, kdybyste našla způsob, jak s Vaším přítelem mluvit o tom, co prožíváte. Nevím, zda se bojíte, že by to nepochopil, nebo jestli je pro Vás mluvení o tomto tématu obecně obtížné. Pokud byste se rozhodla vyhledat například odbornou psychologickou pomoc, mohla by to být příležitost lépe se zorientovat ve Vaší životní situaci. V psychoterapeutickém rozhovoru má člověk možnost zaposlouchat se do svého nitra, objevit v sobě svoje nejhlubší obavy, sny a přání. A uvědomit si, odkud může jeho životní nespokojenost pramenit. Psycholog by také měl být schopen posoudit Váš stav a případně Vám doporučit náštěvu u psychiatra, pokud by míra Vašich obtíží byla hlubší. Nezůstávejte na své obtíže sama. Sdílením se často umenšují. Držím Vám palce.


Zpět na seznam