Nevím jak dál

Dobrý den. Asi před rokem to všechno začalo, všechny ty pocity. Měla jsem období, kdy jsem zůstala asi týden doma a jakakoliv činnost pro mě byla složitá, nechtěla jsem jist ani pít, přála jsem si jen zmiznout. Potom to náhle bylo zase lepší a já mohla normálně do práce, nějakou dobu jsem opět fungovala,ale později se to opět vrátilo. Nyni je mi 18. Mám problém normálně fungovat. Moje nálada se dokáže změnit během chvilky, chovám se k lidem špatně a uvědomuji si to až pozdě, jsem vztekla a agresivní, často zapomínám, často mám chvilky, kdy myslím, jak osvobozující by bylo zemřít. K tomu všemu mám už asi rok problém s jídlem. Buď jim moc a nebo vůbec. Občas mám i období, kdy nemůžu spát a nebo chci jen spát. Poslední dobou mám i různé myšlenky, co všechno bych chtěla vyzkoušet a strašně mě štve, že nemůžu. Říkám si, že to, co se semnou děje není nemoc, prostě jsem to já, jsem jen člověk. Jen bych chtěla zjistit, jestli se s tím dá něco dělat. Předem vám moc děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, střídání nálad a emocí bývá často spojeno s rychlými změnami postojů, které člověk zaujímá k druhým. Ty jsou pak zase spojené se sebepojetím, tedy postojem, jaký člověk zaujímá k sobě samotnému a tedy jaký vztah sám k sobě má. Takže máte pravdu v tom, že skutečně nemusí jít o nemoc v pravém slova smyslu, ale o problém povahy. Důležitější je ale utrpení, které tyto potíže člověku přináší. V doporuení se shoduji s peer poradkyní, tedy s tím, že v podobných problémech by vám mohl pomoci udělat jasno psycholog/psychoterapeut.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že se nacházíte v obtížné situaci, ale je dobře, že své potíže chcete nějakým způsobem řešit, že hledáte radu, pomoc. Nejsem odborník, abych se vyjadřovala k tomu, zda Vaší potíže mohou být způsobeny nějakou psychickou poruchou, ale to není podle mého názoru podstatné. Důležité, myslím, především je, že si uvědomujete svůj problém, že jej dokážete popsat a že jej chcete řešit. Je možné, že jde o projevy spojené s dospíváním, které mohou časem vymizet. Na Vašem místě bych ale neváhala navštívit odborníka – psychologa/psychoterapeuta a svěřila se mu se svými potížemi. Věřím, že Vám odborná podpora pomůže najít příčiny Vašich problémů a postupně je řešit, až již psychoterapií, nebo mírnou medikací či kombinací obojího. Nemusíte se toho obávat, také jsem něco podobného zažila. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam