nevysvetlitelna akutni psychoticka porucha

Dobry den, rad bych se optal na kombinaci leku abilify 15mg rano a zyprexa 5mg vecer.Zyprexu mi pani doktorka nasadila pro nespavost,coz se osvedcilo.Drive jsem zyprexu uzival dlouhodobe temer 5 let. Schizofrenie u mne prokazana nebyla.Bylo mi receno,ze leky budu muset uzivat do konce zivota.Uzkost vymizela, ale nastupuji cerne myslenky a deprivace.Uz jsem to drive zazival i s vyssi davkou Zyprexy.Davka 5mg byla dostacujici.Pote jsme lecbu ukoncily a ja zacal sundavat kila jenz jsem drive s pomoci zyprexy nabral.Prubeh byl podobny jako u prvni prihody,kdy jsem pro nadmiru stresu v zamestnani nemoci opet podlehl.Myslite,ze bych mohl zit jen s minimalni davkou zyprexy a abilify postupne vysadit?Fungovalo to preci i drive.Dekuji za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kombinace, kterou udáváte, je v dnešní praxi celkem obvyklá. Abilify je lék s poměrně jedinečným mechanismem účinku a protože na některé pacienty působí aktivačně, podává se většinou ráno. Zyprexa má zase účinek zklidňující a spánek podporující, proto se často podává navečer. Strategie podávání antipsychotik je většinou taková, že v akutní fázi psychózy je dávka vyšší, v remisi, kdy příznaky vymizely, hledá lékař takovou dávku, která je co nejnižší ale zároveň remisi udrží. Při opakovaných atakách akutní psychózy je třeba podávat léky déle. Fakt, že u vás došlo k psychotickému stavu v souvislosti se stresem a léčba zabrala je z prognostického hlediska příznivý, nicméně nemohu Vám takto odpovědět, jaká dávka a jaká kombinace je pro Vás vhodná. To jsou otázky na Vaši lékařku, včetně toho, pod jakou diagnózou vás vede. K efektivnímu zvládání stresu také může napomoci psychoterapie, psychologické vyšetření zase může upřesnit diagnostickou rozvahu, nicméně i to je dotaz na lékaře, který Vás má v péči. Je zde samozřejmě také možnost konzultace s jiným odborníkem v psychiatrii, jak píše naše peer poradkyně, nicméně i to předpokládá důkladné psychiatrické vyšetřeení. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S léky jako jsou zyprexa či abilify nemám žádnou osobní zkušenost, nicméně zcela chápu Vaše obavy z toho, že byste měl léky užívat do konce života. Můj psychiatr mi před lety tvrdil totéž. Mojí diagnózou je bipolární porucha, brala jsem různé léky – stabilizátory, antipsychotika apod. Neměla jsem pocit, že mi tyto léky nějak zvlášť pomáhají, spíše naopak. Nakonec se mi podařilo prožít dlouhé období téměř bez psychiatrických léků (někdy na noc půlku rivotrilu 0,5mg či stilnoxu). Postupné (bezpečné) vysazování léků možné je, má ale svá rizika. Hlavně je třeba vše důkladně konzultovat se svým psychiatrem, hlídat si pracovní nasazení, vyvarovat se stresu a nadměrného emočního vypětí. Nebojte se o svých problémech a otázkách s paní doktorkou otevřeně mluvit. Zkuste si promluvit i o změně medikace tak, aby vám vyhovovala. Pokud se s ní nedohodnete, máte možnost i právo konzultovat svoji léčbu s jiným psychiatrem. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam