Nezabírají antidepresiva, deprese

Dobrý den, je mi 18 let před 2 lety mi byla diagnostikována mentální anorexie, kterou se mi po roce léčení povedlo porazit. Od začátku těchto problémů beru antidepresiva. Vystřídala jsem už dvoje druhů. První mi nezabíraly, teď jsem už půl roku na druhých a zdálo se, že zabírají. Jenže posledních pár měsíců začínám mít příznaky deprese (když jsem se léčila s ppp trpěla jsem silnými depresemi). Teď už mám normální váhu, jídlo neřeším, přesto mám pocit jako bych skoro nežila. Mám problémy se soustředěním při studiu, nic se mi nechce. Je mi smutno, mám pocity prázdnoty. Není to pořád mám i lepší dny a dokážu se občas i upřímně těšit. Myslíte si, že by mohlo jít o návrat deprese? Popřípadě mám požádat svého psychiatra o opětovnou změnu léků? Nechci aby to vypadalo, že přeháním. Na druhou stranu to zas nechci ani podcenit. Děkuji za odpověď a trpělivost při čtení.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, může jít o návrat deprese. U psychiatrických poruch často vidíme, že se mohou vyskytovat společně (diagnózy nejsou vpodstatě ničím jiným, než popisem symptomů) a dost dobře se může stát, že jeden okruh příznaků (např. ppp) je upozaděn či vymizí, ale potíže se objeví v jiné formě. S psychiatrem bych to rozhodně probral.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je dobře, že svoji situaci nepodceňujete, myslím, že máte i zdravý náhled na to, co se s Vámi odehrává a dokážete srozumitelně popsat svoje potíže a obavy. Také je dobře, že jste se úspěšně vypořádala s poruchou stravování. Co se týče možného návratu deprese a pochybností ohledně účinnosti léků, které užíváte, to je, podle mého názoru téma, které je třeba řešit s Vaším psychiatrem. Ten zná nejlépe Vaši situaci a může kvalifikovaně navrhnout případnou úpravu či změnu léků. Nebojte se s ním otevřeně promluvit o svých potížích, nechte si podrobně vysvětlit, jak které léky účinkují a jaké máte možnosti (včetně například psychoterapie). Věřím, že to pomůže a že se Vám podaří ve spolupráci se svým lékařem najít způsob, jak Vaše problémy postupně vyřešit. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam