nežádoucí účinky

Dobrý den, léčím se s psychozou se znaky schizofrenie.Před 3roky jsem měla ataku.Po lécích Rivotril.Abilifi,Pragiola,Akyneton jsem byla unavená, bez nálad a pod. Reagila mi vyhovovala, ale objevily se po půl roce nežádoucí účinky tzv. STROPKY.Tyto se objevovaly 1 - 2x týdně.Kdo neví, tak je to křeč očního svalu, kdy oči se obrátí v sloup a nejde stím nic dělat.Nejhorší je když se toto objeví při cestě vlakem a musíte vystoupit nevidíte na schodky a celou cestu domů jdete podle drátů na sloupech.Po té musím vzít rivitril a snažit se zaspat. Toto trvá asi 2 h.Psychiatr myslel, že je to po lécích ale toto vyloučil. Snaží se to řešit, ale poslat nás k neurologovi nechce. Tak se ptám, jakého je to původu tyto STROPKY jak se to dá léčit a nebo tomu předcházet. Oční lékař o tomto jevu nevěděl a neurolog , který léčí mamku o tomto taky neslyšel. Tak co s tím , poradí mi někdo? Je to velice nepříjemné a omezující. Děkuji za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tzv. stropky, odborně okulogyrní krize, jsou nejčastěji nežádoucím účinkem léků, které působí na dopaminové receptory, z těch Vašich jsou to abilify a nynější Reagila. Řeší se to většinou úpravou medikace, optal bych se Vašeho lékaře na výhled v léčbě do budoucna, pokud jste měla jednu ataku před třemi lety.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Okulogyrní krize neboli „stropky“ je velice nepříjemný jev. Sama jsem jím také trpěla, zvláště pokud jsem byla unavená. Ale měla jsem je v menší rozsahu než Vy (pár minut). Řešila jsem to s psychiatrem a skutečně jsme dospěli k tomu, že je to vedlejší účinek léků. Stropky mi pak po nějaké době samy vymizely. Myslím si, že by se o to měl zajímat právě psychiatr a zhodnotit, zda nepoužít jinou léčbu, případně i odeslat k jinému odborníkovi. Já sama jsem vždy musela na pár minut zavřít oči, a pak to případně zaspat. Bylo těžké s tím bojovat. Proto bych sama znovu urgovala lékaře. Přeji hezký den.


Zpět na seznam