nutkavé myšlenky

Dobrý den, potřebuji poradit, jak pomoci synovi, kterému již před 5 lety začaly problémy s myšlenkami na to, že zabije někoho, v jehož přítomnosti se právě nachází. Navštívil psychiatra /můžeme diskutovat o úrovni lékaře/, dva psychoterapeuty. Nic nepomohlo. Dívka, do které se zamiloval, mu pomáhala tyto stavy alespoň tlumit. Ale začal být nerudný, ztratil schopnost se radovat z čehokoli..., až jej dívka nakonec po téměř 5 letech opustila právě kvůli jeho zlostným a nevlídným náladám. A nyní je syn úplně na dně. On si plně uvědomuje, že za vše může jeho chování, ale je to chování ovlivněné jeho psychikou. Ztratil chuť žít a mám obavy z nejhoršího. Problém je v tom, že po minulých zkušenostech s odbornou péčí nevěří, že mu někdo může pomoci. Asi je můj dotaz naivní, ale mohl byste doporučit jmenovitě odborníka, o kterém jste přesvědčený, že by pomoci mohl? Budu netrpělivě očekávat Vaši odpověď a doufat....Děkuji. Malá Helena
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel Vám nemohu doporučit konkrétního odborníka, o kterém jsem přesvědčený, že Vašemu synovi pomůže, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je, že poradna nemůže mít statut arbitra, který rozhoduje o tom, kdo je dobrý odborník a kdo ne. Šlo by zas jen o subjektivní názor odpovídajícího, navíc nelze z mnoha důvodů doporučovat konkrétní jména. Druhým důvodem je, že se klidně může stát, že i dobrý odborník se s pacientem nedomluví. Pokud se Váš syn své problémy uvědomuje a chce na tom něco změnit, doporučoval bych mu někoho s psychoterapeutickou kvalifikací, což mohou být psychiatr nebo klinický psycholog, kteří provádějí také psychoterapii. Jde-li o krizovou situaci, je také možné obrátit se na některé z krizových center.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, obávám se, že naše poradna neposkytuje takto konkrétní informace. Chápu ale Vaši situaci a situaci Vašeho syna, protože samotné mi trvalo dost dlouho, než jsem našla psychiatra, kterému jsem mohla důvěřovat a který mi na rozdíl od předcházejících odborníků opravdu pomohl. Vlastně jsem udělala něco podobného, co Vy, ale obrátila jsem se na své přátele a hledala někoho, kdo má dobrou zkušenost s psychiatrem. Možná by Vám v tomto pomohl internet - sociální sítě a diskuzní skupiny, které tam k Vašemu tématu pravděpodobně najdete. Držím Vám i synovi palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam