Nutkavé škrábání u miminka

Dobrý den, mám problém u dvouletého syna, který si z důvodu atopického ekzému vytvořil "berličku" v podobě škrábání kůže. Ekzém má již vyléčený, ale protože škrábání bylo vždy první, co mu ulevilo, tak si jím teď ulevuje při jakémkoli konfliktu - pokud na něj výchovně "houknu", pokud se chytne se starším bráchou, pokud má jakoukoli nepohodu (je mu horko, zima, má hlad atd..). Je nějaký způsob, jak mu v hlavičce přehodit zlozvyk škrábání na něco méně devastujícího (je schopen se rozškrabat do krve). Mám vyhledat nějakou odbornou pomoc? Nevím, zda se nějaký psycholog, psychiatr, psychoterapeut specializuje na takto malé pacienty. Moc děkuji za jakoukoli odpověď a radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, musím se přiznat, že jako psychiatr pro dospělé batolata neumím. Poradil bych se s jeho pediatrem, popř. s dětským psychologem, který o takto malé děti a jejich rodiny pečuje. Je jasné, že Váš chlapeček si navykl tímto počínání kompenzovat nějakou nepohodu, většinou takovéto zlozvyka přejdou, zpravidla oslabují, když má díte kolem sebe hodně zajímavých a pozitivních podnětů, když objevuje svět a má první kamarády.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu, že to může být složité, malému dítěti vysvětlovat nebo se snažit ho odnaučit tento „zlozvyk“ (škrábání kůže). Jako laik tomu rozumím, že Váš synek si vytvořil tímto způsobem jakýsi obranný mechanismus, a když si chce ulevit nebo potřebuje cítit pohodu, začne se škrábat na kůži, aby tím svému okolí signalizoval svou nepohodu. Snad mohou pomoci různé předměty, oblíbený plyšák nebo hračky, které by časem mohly nahradit tento zlozvyk. Něco, s čím by cítil pohodu a bezpečí. Já osobně jsem měla jako malé dítě svou oblíbenou látkovou plenu, s kterou jsem se cítila prima, muchlovala jsem se s ní, usínala na ní apod. Jinak bych se na Vašem místě poradila s pediatrem či s dětským lékařem, který má Vašeho synka v péči. Můžete mu popsat, jak a při čem synek reaguje tímto způsobem. Odborník (lékař) Vám může doporučit vhodnou léčbu nebo Vás odkáže na někoho, kde Vám dále mohou pomoci. Doufám, že najdete to, co Vám a Vašemu synkovi pomůže. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří.


Zpět na seznam