Obava z nemoci

Dobrý den, před týdnem proběhla internetem zpráva, že mladý muž spáchal asistovanou sebevraždu , protože měl ALS, já se již nekolik let léčím s úzkostně depresivní poruchou a časté jsou i obavy o zdraví, této nemoci se hodně bojím. Článek jsem bohužel přečetla a tam psali, že první příznaky byly, že při únavě špatně vyslovoval. Začala jsem pozorovat svého manžela a když byl večer unavený po dlouhé cestě a běhu, taky měl takovou unavenou řeč. Myslím, že článek byl zase spouštěč... Myslíte, že když je zdravý člověk hodně unavený, také může mít takovou unavenou řeč? Děkuji moc za pomoc, jak s tím bojovat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, někteří lidé mohou být velice sugestibilní a v únava v kombinaci s úzkostí může vykonat své. Vy se navíc léčíte pro úzkostně depresivní poruchu, takže pravděpodobně máte sklony myslet na tu nejhorší variantu. Bylo by užitečné se poradit s lékařem, který Vás má v péči, eventuálně s psychologem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím si, že únava člověka může určitě být znát i na jeho výslovnosti a energii, se kterou hovoří. Unavený člověk má tendenci mluvit pomaleji, rozvláčněji a může se mu i hůře vyslovovat. Nemyslím si, že je třeba se strachovat o zdraví vašeho přítele jen na základě této zkušenosti. Přehnané obavy o zdraví dobře znám z vlastní zkušenosti. Vždy je vnímám víc ve chvíli, kdy jsem více ve stresu, více úzkostná. Píšete, že se už několik let léčíte se svými obtížemi. Sama na sobě jsem si vyzkoušela, že polykání prášků k zotavení nestačí. Mně osobně hodně pomohla psychoterapie. Naše obavy a nejistoty mají nějaký důvod. A terapie je způsob, jak jim porozumět. Přeji vám poklidné letní dny.


Zpět na seznam