Obava z nemoci

Dobrý den, mám takové trápení již skoro rok se trápím obavou, že trpím chorobou ALS . U neurologa jsem byla a ten tvrdí, že je vše ok. Nejdříve jsem se bála cukání ve svalech, bylo mi sděleno, že mám zvýšenou nervosvalovou dráždivost, pak jsem si přečetla, že choroba začíná zakopáváním a hned se začala pozorovat, každou odchylku chůze jsem těžce nesla, každé škobrtnutí, to se teď zlepšilo, ale začala jsem sledovat, jak mluvím, zdá se mi, že mám jakoby ztuhlé svaly na obličeji a mluvení neustále monitoruji, je možné, že jak mluvu pozoruji, zdá se mi řeč divná???? Někdy už se bojím mluvit. Bojím se, co když chorobu opravdu mám.Psychiatr mi dal Argofan, úzkostná, hypochonrická porucha. Díky za jakýkoliv podnět. Již jsem k vám jednou psala, ohledně chůze, ta se zlepšila, ale to mluvení? Copak člověk se může takto sám ovlivnit, když se pozoruje? Děkuji moc.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkostné sebepozorování a hledání sebenepatrnější "odchylky" od normy přináší stres a napětí, což se projeví i v reakci organismu. To se může projevit i u zdravých lidí, například člověk, který je v napětí z trémy, se může zakoktávat a hůře artikulovat. Není v mé moci Vám Váš problém vymlouvat, k tomu nejsem kompetentní, ale mohu upozornit, co fobie, strach a sebepozorování mohou vygenerovat. Ostatně vpodstatě totéž jseem napsal v předešlé odpovědi.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jak jsem vám psala minule, opravdu si myslím, že úzkost a zaměření pozornosti na nějakou tělesnou část se může takto projevovat, tj. čím víc něco na sobě pozorujete, tím víc jste přesvědčena, že se ta část těla „nechová“ normálně. Na vašem místě bych kromě léků požadovala od lékaře doporučení na psychoterapii. Pokud vás ani příznivý výsledek vyšetření u neurologa neuklidnil, věřím, že rozhovory s psychoterapeutem by vám pomohly váš strach a jeho příčiny prozkoumat a především – zbavit se ho. Léky samy o sobě strach jen zmírňují, ale neodstraňují jeho příčinu. Držím vám palce, ať se vám takto podaří úzkosti zbavit.


Zpět na seznam