Obsedantně kompulzivní porucha

Dobrý den pane doktore, jiz pet let se lecim s OCD. Z niceho nic jsem zacala pozorovat jak mrkam, polykam, zivam. Byl mi nasazen zoloft, ktery zabral ale ne dostatecne, pote jsem presla na venlafaxin. S pritelem planujeme rodinu a proto jsem presla opet na zoloft. Beru ho opet pul roku do toho jsem brala hormonalni leky a nyni budeme mit prvni navst Posledni tyden se mi strasne prihorsilo, neustale myslim ja to jak mrkam a uz citim jakobych melw tiky v oku (nikdy jsem s tim problem nemela). Myslite ze je sance, ze me to zase prejde a nebudu to vnimat? Je mi opravdu na zblazneni. A je myslite, ze na tento typ obsesi pomuze KBT? Dekuji moc za vas cas
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, KBT může pomoci u všech druhů obsesí, to ale mohou i jiné psychoterapeutické přístupy, včetně některých relaxačních cvičení.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. OCD je občas velice nepříjemné a člověka to obtěžuje. S určitými léky máte zkušenosti, to je dobré. Víte, co Vám jak asi zabírá. Za sebe si představuji, že kdybych plánovala rodinu, byla bych jenom přeci úzkostnější. Byla by to pro mě velká a důležitá věc. A právě v takovém momentu si dokáži představit, že by se mi tiky a mrkání mohlo zintenzivnět. KBT je za mě dobrá věc, mám trochu zkušenosti. A já bych jí v takové situaci vyhledala. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam