obsese

Dobrý den, je možné odlišit obsese od skutečné agrese? Mívám myšlenky, nutkání, chuť, nebo reakci někomu ublížit. Mezi těmito čtyřmi stavy je ale rozdíl. Pokud je to myšlenka, vím, že je to hloupost, mám nadhled i kontrolu, pokud je to nutkání, mám pocit, že ztrácím nadhled, ale asi mám kontrolu, protože tomu nutkání nějak vzdoruji, pokud je to chuť, mám vztek, nadhled ano, ale strach že ztrácím kontrolu, pokud je to reakce, nadhled i kontrola jsou hodně omezené, je to pudové, podvědomé a jediný ze stavů, kdy jsem už reálně ublížila, ale necítím výčitky, bylo to v sebeobraně, nebo obraně slabšího kterému bylo ubližováno a nebyla jsem za to nijak potrestána, i právně to bylo v pořádku. Příčina těch myšlenek si myslím je úzkost, příčina toho nutkání trauma, příčina tě chuti frustrace, zlost, nespravedlnost a ušlapávání, šikana, Příčina těch reakcí bylo ohrožení. Už jsem byla u 4 psychiatrů a 4 psychologů. Psychiatři mi diagnostikovali úzkosti, deprese, obsese, panické ataky. Ani jednou se to neshodovalo. Psycholog byl jeden horší, než druhý. Psychiatři byli fajn, jen ta neshoda diagnóz mě znejistila. Potřebovala bych si být jistá, že nejsem nebezpečná, protože já se obávám, že ano, zatím co psychiatři spíš, že ne. Terapie byly ztráta času. Léky nemám, ani jsem neměla. Funguji normálně, jen mám frustraci a vztek (systém, lidstvo). Psychologa nemůžu sehnat žádného dobrého, nenaslouchají a nemají skutečný zájem a já opravdu nerada někoho obtěžuji. S tím jak se cítím jsem schopná
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tady není bohužel moc co radit, protože jste navštívila již mnoho odborníků a nebyla jste s jejich diagnostikou spokojena. To, co popisujete, skutečně ukazuje na nutkavé úzkosti, ať už v rámci OCD nebo kombinovaných úzkostných poruch. Zde se často bez kombinace antidepresiv a psychoterapie neobejdeme.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pozorně jsem si pročetla váš obsáhlý dotaz a snažila se vcítit se do pocitů a stavů, které popisujete. Já sama tyto stavy neznám, nemám s nimi zkušenost. Ale pokud bych je prožívala a trápily by mne tak, jako trápí vás, asi bych se nadále snažila najít odbornou pomoc. Popisujete své negativní zkušenosti s psychology a s terapií. Mně naopak terapie velmi pomohla a pokud bych měla v hlavě tolik otázek jako vy, nepochybně bych si je v terapii řešila. Někdy trvá, než si člověk najde vhodného terapeuta, ale to hledání stojí za to. Je také dobré dát tomu čas, terapie často nezačne "fungovat" hned po prvním či druhém sezení. Přeji vám nalezení vhodné odborné pomoci a brzkou úlevu od vašich nepříjemných stavů.


Zpět na seznam