OCD a nouze

Dobrý den, mám na Vás takový dotaz: Sice dócházím k psychiatrovi, ale ráda bych slyšela názor někoho jiného..... Možná je to spíše dotaz na sociálního pracovníka... Již dlouhá léta jsem v plném ID pro OCD. Beru léky Citalec, Rivotril a Kventiax... Můj stav se po užívání léků výrazně zlepšil... V rodině jsem prožila mnohá dramata, která jen posílila stres a mou OCd, úzkosti atd...Hlavně to byla násilná smrt otce (vražda) a před asoi 5 lety náhlá smrt matky, u které jsem byla... No ale chci se zeptat: Potřebovala bych nějak řešit mou bytovou situaci, protože po smrti matky mně majitel vystěhoval a já zažívala další neskutečná dramata, kdy jsem neměla peníze na byt, na jídlo atd,,, Teď bydlím v garsonce, ale nájem mi spolyká celý ID a beru příspěvky na bydlení, ale mám ještě půjčku a to 2700 kč měsíčně... Takže nemám peníze na oblečení a takové ty normální věci... Jak mám situaci řešit? Jen Praha 9, kde bydlím, žádné sociální byty nemá, na to už jsem se ptala. Děkuji Kateřina
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, toto je opravdu otázka pro sociálního pracovníka, jeho oddíl v poradně také máme. Co mě napadá, tak je oslovení některé z komunitních služeb na Praze 9, které pomáhají klientům s podobnými problémy. Funguje zde např. Centrum duševního zdraví (CDZ pro Prahu 9) pro oblasti Prosek, Střížkov, Čakovice, Letňany, další oblasti by měly být pokryty jinými komunitními službami (BONA, Fokus). Zkusil bych tyto služby oslovit. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Oceňuji Vaši snahu a nasazení, jak se vypořádáváte se svou situací, která je opravdu nelehká. Vnímám, že jste si prošla těžkými okolnostmi v životě a k tomu ještě myslíte i na své zdraví, i to duševní. Sice nejsem sociální pracovník a nežiju v Praze, takže nevím, jaké podmínky se tam naskýtají. Ale vynasnažím se Vám odpovědět. Jak již kolega zmínil, asi bych se obrátila na komunitní služby (většinou jsou to neziskové organizace, jako Fokus, Centrum duševního zdraví atd.), které nabízejí podporu nejen s duševním zdravím, ale i v oblasti bydlení (chráněné bydlení) či v zlepšení finanční situace apod. V jedné takové organizaci v jiném městě sama pracuji jako peer poradce a mohu říci, že lidem se dostávalo podpory od kolegů, časem se zlepšila i jejich životní situace. Lidé se obrací na nás, sdílí své potíže ve fungování v běžném životě, a pak se hledají různé možnosti řešení za pomoci právě sociálních pracovníků. Kolegové v týmu mají lepší přehled než já o různých možnostech v poskytnutí potřebné podpory. Proto bych Vám asi poradila, vyhledat v místě bydliště obdobnou sociální, komunitní službu, která Vám může pomoci vyřešit Vaše potřeby, zlepšit podmínky bydlení a podpořit ve fungování v běžném životě. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam