OCD a operace

Dobrý den,jsem po komplikované operaci nádoru sluchového nervu a mám příznaky OCD a závratě.Nebojím se nemoci ale štítím se různých věcí a hodně často si myji ruce.Beru cipralex 10mg ale moc mi nepomáhá.Byla jsem i u psychologa ale ani ten mi nepomohl.Je možné,že je tato nemoc způsobena operací a tím pádem nelečitelná?Děkuji za odpovědˇ.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete o svých potížích a jejich léčbě nemám dost informací. OCD je specifická úzkostná porucha, jejíž léčba vyžaduje systematičnost a bývá dlouhodobá. To platí jak o oblasti farmakoterapie, tedy léků, tak o oblasti psychoterapie. To, že by OCD přímo způsobila operace je nepravděpodobné, nicméně řada duševních poruch se začne projevovat v souvislosti se zvládáním stresu, který operace představovat může. Při léčbě je pak většinou třeba větších dávek antidepresiv, než při klasické úzkosti a psychoterapie nese své výsledky často až po mnoha sezeních. Psychiatr, který Vás léčí, by Vám měl v této oblasti odpovědět podrobněji.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z Vašeho dotazu je mi srozumitelné, že Vás trápí úzkost, nutkání k mytí rukou a štítění se různých věcí. Závratě by mohly být vedlejším účinkem léku. Lze taky zauvažovat o psychoterapii, KBT terapii či jiný vhodný způsob, jak trochu ulevit od úzkosti a jiných jevů nutkavého chování. Vlastně většina projevů začíná v myšlenkách, v hlavě. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi například pomáhá sezení s psycholožkou (psychoterapie), kdy se s ní podělím o své projevy, zážitky a společně se na „problém“ podíváme. Uleví se mi, že na to nejsem sama, mohu s někým o tom mluvit, chci pochopit, proč se takové jevy dějí (co je spouštěčem) a jak jim mohu zamezit nebo zvládat. Psychoterapie mi takhle často pomáhá, a psycholožka mi i kolikrát poskytne jiný náhled na věc a já vlastně postupně pozměním své myšlenkové pochody. Časem se mi zmírnila úzkost nebo dokážu zvládat i různé stavy. Takové změny nejdou ze dne na den, ale časem se něco pozmění a změna může prospět, naučíte se zvládat různé situace nebo stavy. Přeji Vám, ať se daří a doufám, že jsem mohla alespoň trochu pomoci.


Zpět na seznam