OCD a povinnosti psychiatra

Dobrý den. Trpím od dětství obsedantně-kompulzivní poruchou. Po nedávném zhoršení příznaků jsem začal studovat literaturu a OCD si sám diagnostikoval, u odborníka jsem ještě nebyl. Jedná se o (subjektivně) středně těžkou formu -- YBOCS 17. Rád bych však začal s KBT a teoreticky farmakoterapií a začal navštěvovat odborníka. Mé dotazy jsou následující: - Může v mém případě psychiatr doporučit nedobrovolnou hospitalizaci? - Může v mém případě psychiatr doporučit odnětí řidičského průkazu? - Otázka založená na stigmatu, ale -- může si psychiatr "dovymyslet" symptomy? Jaká je prevalence takového jednání? - Budou o mé ambulantní léčbě záznamy dostupné i nelékařským pracovníkům, např. při vstupních prohlídkách do zaměstnání? Nebude např. omezeno moje právo založit s.r.o. nebo vycestovat a žádat o občanství? - Můžete doporučit odborníka, který má rozsáhlejší zkušenosti s OCD? Cestovat po Republice pro mě není problém. Děkuji za Váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, 1/ psychiatr může doporučit nedobrovolnou hospitalizaci tehdy, pokud pacient ohrožuje sebe či okolí. Nejčastěji se to stává u poruch, kdy nemocný nemá náhled na své onemocnění, což většinou není případ OCD, kdy si pacient své potíže uvědomuje a chce se jich zbavit. 2/ OCD nevylučuje způsobilost řídit motorové vozidlo. Obecně - psychiatr může doporučit zadržení ŘP tehdy, dojde-li k závěru, že pacient díky své poruše může řízením ohrozit sebe či druhé. 3/ Psychiatr popisuje to, co vyšetří. pokud si něco "dovymyslí", je to v rozporu s praxí lege artis, což se týká jakékoli specializace. 4/ Ambulantní záznamy podléhají lékařskému tajemství. Při vstupní prohlídce do zaměstnání se, tam kde je to třeba, poskytují lékařské zprávy. Nikdy ne nelékařským pracovníkům, ale závodnímu lékaři. Ani ten je nesmí poskytnout např. personalistům, ale vyjadřuje se jen ve smyslu způsobilý/nezpůsobilý vykonávat konkrétní zaměstnání. 5/ K tomu, aby byla omezena jakákoli práva člověka, musí proběhnout soudní řízení o zbavení svéprávnosti. Podnět k tomu se dává tehdy, kdy pacient v důsledku poruchy ztrácí soudnost a některou z důležitých oblastí života (např. hospodaření s financemi) nezvládá. Nebývá to případ lidí s OCD.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsme rádi, že jste se se svým dotazem obrátil na naši poradnu. Chápu, jak obtížně se musí žít s obsedantně-kompulzivní poruchou i Vaše obavy. Sama jsem si procházela podobným obdobím, jen s odlišnou diagnózou. Mé problémy mi ale časem přerostly přes hlavu a nakonec jsem postupně absolvovala hned tři hospitalizace, a to naprosto dobrovolně. Návštěvu odborníka bych ve Vašem případě viděla jako dobrou cestu k lepším dnům a nebála bych se jí. Mluvím ze zkušenosti mé i mnohých mých přátel. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam