OCD léky

Dobrý den, trpím obtížemi OCD a začínám ztrácet absolutně volný čas na záliby či čistě jen odpočinek. Dříve mi paní doktorka předepsala Eliceu (SSRI) a poté Efectin (SNRI) - obě AD bohužel s více nežádoucími účinky. Nyní beru 5.měsícem Aurorix od dávek 75mg až do současné dávky 600mg - tyto AD nežádoucí účinky ve mně nevyvolávají, ale ani po 5.měsíci nepociťuji sebemenší zlepšení. Rád bych se zeptal, zda byste mi mohl doporučit nějakou látku/lék, který by mohl aspoň částečně zapůsobit? Četl jsem např. o látce Klomipramin, ale nevím, zda není na podobné bázi jako léky, u kterých se mi objevily nežádoucí účinky. Moc děkuji za radu a přeji hezký zbytek dne.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, klomipramin byl jedním z prvních léků, který na OCD zabíral, nežádoucí účinky ale mívá, i když poněkud odlišné od léků, které jste uváděl. Pokud po 6 měsících užívání Aurorixu nepozorujete žádné zlepšení ani po takové dávce, je čas zvažovat změnu léků, to ale musí Váš lékař. U OCD je také vhodná psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Z uvedených léků znám pouze Eliceu, kterou také užívám. Jsem s ní spokojená, ale rozumím, že na každého působí jinak. Doporučit nějakou alternativu, na to nemám pravomoc. Ale osobně bych určitě byla v těsném kontaktu se svým psychiatrem. Sdělovala mu, jak působení léků vnímám a spolu s ním bych hledala nějaké alternativy. Protože potřeba zálib a odpočinku je životně důležitá. Mám zkušenost, že kromě medikace (kterou u sebe opravdu vnímám jako základ) mi hodně pomáhá individuální psychoterapie. Netrpím přímo OCD, ale terapie mi pomáhá vyslovit, co mě trápí, získat nad tím nadhled a začít s tím pracovat. Vnímám to jako veliký přínos. Přeji hezký den a mnoho sil.


Zpět na seznam