OCD, porucha osobnosti

Dobrý den, sestra, 31 let. V minulosti užívala drogy, alkohol, kouřila cigarety. Se vším sama přestala. Má diagnostikované OCD, společně s poruchou osobnosti - sebepoškozování, poruchy příjmu potravy (měla již dříve). Žije u rodičů, pobírá ID a tvrdí, že s penězi, které dostává, nezaplatí byt. Teď si prý bude podávat žádost na městský byt (již po několikáté). Rodičům nedává žádné peníze, ale vše má (vodu, teplo). Jen jídlo a drogerii si kupuje sama. Vzhledem k OCD má "rituály", kdy se xkrát denně musí mýt (puštěný proud vody, ona má pod ním ruce). Večer dělá to samé s tím, že se jde mýt cca v 20:00 hodin a ještě v 22:00 hodin voda stále proudem teče. Když jí rodiče zkoušeli vodu vypnout (přívod vody), křičela, znovu jí to museli zapnout, jelikož se musela "domýt". Takto se to opakuje každý den, s rodiči stále hádky vzhledem k tomu, že tato situace již trvá dlouhou dobu a všem nám dochází trpělivost. Chtěla jsem se zeptat, zda je dobré jí přívod vody vypínat, nebo zda si tím ještě uškodíme (bude se potom mýt delší dobu, stres, ...). Také jsem se chtěla zeptat, zda je nějaká možnost, co dělat. Sestra se odmítá léčit (nechce brát žádné léky) nebo jsou lékaři příliš daleko a ona si nemůže dovolit k nim dojíždět, vzhledem k tomu, že si nevydělává (invalidní důchod) a nebo nemají místo. Pořád říká, že již s rodiči nechce v domě být, že je nenávidí, jelikož jí nepomáhají s její nemocí (přitom vždy veškerou pomoc odmítala). Je vůbec možné s tímto ještě něco dělat? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše sestra je dospělá a tudíž má právo rozhodovat o své léčbě. Na druhou stranu žije u rodičů na jejich náklady. To by mělo být důvodem, aby si Vaši rodiče nějaké hranice vybudovali. Takhle to Vaší dceři může do jisté míry vyhovovat a nemusí mít důvod k nějaké změně. Peer poradkyně správně doporučuje, že rodiče mohou vyhledat odbornou pomoc sami, třeba u psychologa, který se zabývá rodinnou terapií, a pokusili se s jeho pomocí nalézt strategii, která by mohla problém posunout dál, směrem k optimálnímu řešení.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Jak píšete, všechny náročné situace, které s sebou soužití s Vaší sestrou nesou, nemají momentálně řešení, protože se sestra odmítá léčit. V tom je myslím si největší potíž. Vaše sestra je ta jediná, kdo rozhoduje o svém zdravotním stavu (pokud je svéprávná). Pokud sama nechce léčbu podstoupit, nikdo ji k tomu nedonutí. Nabídla bych Vám možnost konzultace s odborníky ve Vašem okolí. Zde je pár užitečných odkazů: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Nejprve byste se mohla zaměřit na sociální pracovníky, kteří pomáhají řešit překážky vedoucí k léčbě a vědí, jak s nemocným jednat. Jsou mu podporou a pomocnou rukou. Také mohou pomoci s hledáním vhodného bydlení. Myslím, že by to ledacos vyřešilo. Doufám, že se Vám podaří brzy najít pomoc pro Vás pro všechny. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam