OCD porucha

Dobrý den, mám OCD, nepříjemné vtíravé myšlenky, opakující slova, predstavy. To vše může u OCD být? Před měsícem jsem to už nezvládla v práci a došlo ke kolapsu psychicky a fyzicky jsem už nezvládla a přidala se i panicka ataka. Psychiatr mě dal antidepresiva, která mě začala zabírat a přestala jsem mít úzkosti, strachy a mohla zase normálně jist. Myšlenky se ale stále objeveji, ale už se jich tolik nebojím. Neustále se, ale musím ujišťovat, ptát. Léky tedy zmírňují průběh, já je beru měsíc, ale ještě mohou účinkovat postupně dal? Děkuji mockrát za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ano, to co popisujete se u OCD může vyskytovat. Nutkavé myšlenky po antidepresivech oslabují mnohem pomaleji, než úzkosti. Také je třeba zvážit možnost psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny a důvěru ke sdílení. Chápu, že Vás zneklidňuje OCD. Pokud správně rozumím, tak léky užíváte „teprve“ měsíc. Ono totiž psychiatrické léky začínají působit asi tak po 3 týdnech, kdy člověk může na sobě poznat nějaké změny a zlepšení. Oceňuji, jak i po nepříjemném kolapsu jste našla sílu a cestu, která Vám pomohla, zvládat situace úzkosti, strachu apod. Co se vtíravých myšlenek týká, které opravdu dokážou znepříjemnit běžný život, tak lze zkusit kognitivně-behaviorální terapii (zkráceně KBT). Při této terapii je člověk vystavován situacím vyvolávající obsesi, postupně se učí zvládat úzkost jinak než kompulzí. Možná ve Vašem okolí existuje někdo nebo se zeptejte svého psychiatra, zda některý odborník (psycholog) nabízí tuto metodu KBT. Po čase můžete pociťovat změny k lepšímu. Nebo si popovídejte s kamarádkou či osobou, které důvěřujete, můžete najít u ní porozumění, a tak i sdílet svou starost. Nebudete na to sama a druhá osoba Vás může podpořit. Držím Vám palce, ať se daří a ať je zase lépe. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam