Odmítá pomoc

Dobrý den, hledám radu, jak pomoct svému tátovi. Má 62let, a podle mě má velké deprese. Všechno je podle něj jen špatně, nic ho netěší, z ničeho nemá radost. Je ppořád velmi unavený, i když vlastně celé dny prospí. Odmítá úpně, že by měl nějaký problém, podle něj ho chceme s mamkou dostat do blázince. K dr tedy nepůjde. Ale když to nebude řešit může to dopadnout zle. Už ted mluví o tom, že by nejlíp bylo,kdyby "zdechl"(dle jeho slov), že kdyby se nebál skočil by pod vlak. Netěší ho ani návštěva vnoučat a to je vídá sporadicky, protože to máme daleko. Když mi volá, tak jen proto aby si stěžoval na svůj život jak za nic nestojí a všichni mu jen ubližují. Musí přece být nějaká pomoc i pro člověka,který si nepřipouští, že má problém.Prosím o radu jak mu můžu pomoct. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, řada lidí s psychickými problémy si je nepřipouští. Z toho, co píšete se zdá, že Váš tatínek má depresivní stavy, otázkou jsou jejich hlubší souvislosti. V případě nepřipouštění si potíží není dobré na člověka naléhat a argumentovat, lépe je projevit emoční účast (to popisuje peer poradkyně) a nabídnout pomoc vyhledat péči. Tou rozhodně nemusí být (ani většinou není) "blázinec". Je možné see obrátit na praktického lékaře, protože ti již dnes mají o podobných potížích povědomí. Ten může zvážit, zda nezahájí léčbu sám, nebo doporučí ambulantní odbornou péči.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popis chování Vašeho otce opravdu vystihuje typické projevy deprese. Typický je zároveň i Váš problém - jak motivovat k léčbě člověka, který si své potíže neuvědomuje, popírá je a odmítá vyhledat pomoc? Podobné téma často slýchám ve své práci i ve svém soukromém životě. Zde je totiž opravdu každá rada drahá. Pokud člověk není přímo nebezpečný sobě nebo svému okolí, nelze jej nějakým jednoduchým způsobem k psychiatrické léčbě donutit. Vy, jako jeho dcera, asi nemůžete dělat víc, než vyjadřovat mu blízkost a podporu, opakovaně s ním hovořit o tom, že máte o něj obavu a snažit se jej namotivovat, aby své potíže popsal lékaři. Začít lze i u praktického doktora. Možná by otec na radu lékaře přeci jen dal více než na radu Vaši. Když jsem se s psychickými potížemi začala léčit já, největší motivací pro mě byla naděje, že se mohu cítil lépe a zmenšit své trápení. Váš otec si nejspíš myslí, že už mu nikdo a nic nemůže pomoct. A může mu pomoct, když uslyší, že to není pravda. Snad se Vám postupně podaří toto jeho přesvědčení zvrátit. Držím Vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam