Olpinat

Dobrý den, manželka trpí schizoafektivní poruchou a depresemi. Máme 3 děti. Na deprese bere Setralin 1 až 2 tablety denně. Snáší ho dobře. Dále bere Olpinat 1 tabletu denně. Lék Olpinat manželka snáší velmi špatně: nárůst hmotnosti, nepravidelná menstruace, otupělost a spavost. Byl pokus přejít na lék Abilifi – neúspěch, žena byla velmi agresivní. Nejsem si jistý, zda v posledních měsících žena Olpinat brala pravidelně, jelikož byla před porodem a hrozilo poškození plodu. Nyní dva měsíce od porodu, postupné zhoršení onemocnění: dezorganizace, vztahovačnost, flegmatismus, po flegmatismu fáze agrese. Dotaz zní, zda existuje možnost nahradit Olpinat lékem, který pro manželku bude přijatelnější a nebude ji snižovat tak kvalitu života. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Olpinat obsahuje účinnou látku olanzapin, která má u části pacientů vedlejší účinky, které popisujete u manželky, tedy sedaci (útlum, ospalost) a přibírání na váze. Olanzapin patří mezi antipsychotika druhé jenerace, kterých máme k dispozici více a pokud pacient některé z nich špatně snáší, je dobré se zamyslet nad tím, zda by bebylo vhodné ho nahradit jiným, nebo přistoupit ke kombinaci. Možnosti tu jsou, ale to musí zvážit lékař, který má Vaší paní v péči. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu obtížnost Vaši situace, ale bohužel Vám nemohu fundovaně odpovědět. S léky, které užívá Vaše manželka nemám žádnou zkušenost. Vím pouze, že se řada psychiatrických léků dá nahradit jinými s podobnými účinky, že je to individuální a často i běh na dlouhou trať. Moc Vám i manželce držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam