Opakovaně deprese

Už asi 22 let se léčím na endogenní depresi. Po hospitalizaci jsem naběhla na Fevarin a postupně se ustálila na preventivní dávce 100 mg. Tak jsem fungovala mnoho let. Před 5 lety s nástupem memopauzy a mnoha náročných změn v životě (hlavně opatrování a smrt stárnoucích rodičů) se můj stav začal zhoršovat. V r. 2018 na podzim jsem měla vážnou recidivu, ale po zvýšení dávky Fevarinu na 200 mg se to po několika měsících zlepšilo a bylo poměrně dobře. Minulý rok byl abnormalně náročný v práci, s rodiči a na podzim 2020 jsem měla další recidivu. Lékařka zvýšila dávku na 250 mg Fevarin + 1mg Frontinu v 2 dávkách ráno a večer. Po pár týdnech se situace zlepšila, ale teď - před týdnem jsem na tom stejně. Stačí menší problémy, stres a stav se okamžitě vrací. Je mi 54 let. Rodinnou situaci mám dobrou. Práci a jiné aktivity jsem omezila, pouze se věnují 87letému tchánovi a na dálku řeším starost o vlastního otce. Moje problémy se projevují úzkostí, obrovským pocitem únavy a vyčerpání, nesoustředěností, pocity nervozity. Momentálně i špatně spím. Budu svůj stav znovu konzultovat se svojí psychiatričkou, jen jsem chtěla slyšet i jiný názor. Mám šanci se ještě dát do pořádku tak, aby se mi recidivy tak často neopakovaly? Lékařka mi nabízela změnu léků, ale bojím se toho. Vše by probíhalo ambulantně. Prosím, dejte mi naději, jsem zoufalá. Určité problémy ze života nezmizí, jen je chci lépe zvládat bez toho, abych se pokaždé sesypala. Děkuji předem za odpověď, Eva
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k Vašemu dotazu mě napadají dvě věci. Ta první je, že z toho, co píšete, celkem jasně vyplývá, že Vaše depresivní propady a zhoršení přicházejí v době psychického vypětí, kdy musíte čelit stresu. Zde se nabízí možnost psychoterapie, díky níž byste se naučila zacházet s podobnými situacemi efektivněji. Další se týká medikace. Fevarin jue účinné antidepresivum, ale má jednu nevýhodu, a to jsou časté interakce s jinými léky. Komplikuje to pak zvládání depresí pomocí různých kombinací. To je třeba probrat s Vaší lékařkou. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama se dlouhodobě léčím s depresivními a úzkostnými stavy a tak si umím představit, jak vyčerpávající a tíživé tyto stavy jsou. Kromě medikace mi velmi pomáhá psychoterapie. Mít možnost s psychologem pravidelně mluvit o všem, co mě trápí, z čeho mám obavy, jak se má úzkost projevuje a co mi pomáhá to vše překonat. Popisujete, jak dlouhodobě pečujete o několik nemocných lidí v blízkém okolí. Bojím se však, abyste také nezapomínala na péči o sebe. Hodně energie vydáváte. Ale máte ji kde čerpat? Mně osobně pomáhají delší procházky v přírodě, relaxace ve vaně, hudba, čtení knih. Tuším, že máte asi honičku a málo času pro sebe. Bylo by však dobré udělat si seznam věcí, které alespoň trochu těší vás a pravidelně si pro sebe vyhradit tento čas. Přeji vám mnoho klidu a radosti.


Zpět na seznam