Osoba mě blízká

Dobrý den, Mám doma přítelkyni jenž už dříve brala léky na úzkost,paní kou ataku a utlumení jejich stavu. Prášky vysadila asi před rokem ale nyní se to začalo velice intenzivně horšit. Sebepoškozuje se, velice často mluví o sebevraždě, sepsala si závěť. K odborné pomoci ji bohužel nemám šanci dostat, proto se obracím na vás. Prosím pomozte. Děkuji a krásný den, Š.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu Vaše obavy. Pokud Vám blízkýb člověk mluví o sebevraždě, je dobré o tom mluvit, projevit emoční účast a aktivně nabídnout pomoc při vyhledání péče, je možné využít např. služeb některého z krizových center. Považujete-li stav za skutrečně rizikový, pak je čas volat záchrannou službu. Z několika řádků se toho nedá mnoho vyčíst, ale Váš problém můžete také konzultovat telefonicky na některé z linek důvěry (např. 284016666), kde Vás zkušený intervent může navést na konkrétní postup.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Velice chápu Vaše obavy a zděšení. Sebepoškozování a mluvení o sebevraždě je vážná věc. Sama trpím úzkostmi také. A je pro mě stěžejní práce s lékařem a psychologem. Nemohu být bez léků. Za sebe bych se určitě ještě pokusila motivovat k odborné pomoci. Být oporou, podpořit, spolu to zvládneme. Ale chápu, že je to velice těžké. U sebe mám zkušenost, že lehčí úzkost dokážu zahnat kvalitním odpočinkem a vhodnou činností (u mě sport, četba, film). Ale pokud mě sevře silná úzkost, bez léků se neobejdu a konzultuji s lékaři. I když to vypadá beznadějně, tuto cestu (pomoc zevně) bych nevzdávala. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam