Otázka

Dobrý deň, brala som 7 mesiacov retinoidy kvôli pleti. Po 5 mesiacoch liečby som dostala z ničoho nič vraj tetanický záchvat. V liečbe som pokračovala ešte 2 mesiace a záchvaty sa opakovali. Momentálne lieky neberiem už skoro 2 mesiac ale takéto ,,stavy,, mávam. Momentálne mám problém s trasom rún a krútením v hlave. Som taktiež po úraze krčnej chrbtice. Niekoľko mesiacov žijem v strachu čo príde nové a nikde neviem nájsť odpoveď. Stretol sa niekto s niečim takým? Môžu mať retinoidy na to ešte vplyv a stále sa vylučujú z tela?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba rettinoidy, přestože jsou to "příbuzní" bvitaminu A, může mít řadu vedlejších účinků, nejčastěji jsou to bolesti svalů a zad, různé kožní reakce, někdy se mohou objevit úzkosti. O vlivu na tetanie mi není známo, navíc po vysazení léčby retinoidy příznaky ustupují. Tetanie mají svůj neurologický a psychiatrický podklad, proto by bylo vhodné oslovit patřičné odborníky.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do naší poradny. Po přečtení jsem si popravdě řečeno zjišťovala informace ohledně retinoidů, s kterými jsem se ještě nesetkala. Nejsem ani odborník na léky, ale oceňuji Vaši odvahu a aktivitu, že sdílíte Vaše potíže a hledáte řešení. Vnímám, že zažíváte nepříjemné stavy, které přinášejí strach, co se ještě může stát. Nevím, zda jste o tom někdy mluvila s odborníkem, lékařem. Když já osobně jsem měla dotazy ohledně léčby nebo jsem nerozuměla svým stavům, které byly čímsi vyvolány, tak jsem se obracela buď na praktickou lékařku, nebo na lékaře, který mi léky předepisuje. Jak si kolikrát sama říkám, sdílená starost je poloviční starost. Tak alespoň snižuji svůj strach a nacházím možné varianty k zlepšení stavu. Lépe porozumím tomu, co se děje a necítím se tolik bez naděje. Na Vašem místě bych asi tedy vyhledala odborníka- praktického lékaře, dermatologa nebo lékaře, který Vám retinoidy předepsal. S odborníkem můžete sdílet Vaše starosti, popsat mu, co se Vám děje a on pak může zhodnotit situaci a poradit, co se dá dělat, abyste se cítila lépe, nepříjemné stavy se mohou minimalizovat až vytratit. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout alespoň pár tipů, jak zlepšit situaci. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím Vám palce, ať se daří najít cestu k zotavení.


Zpět na seznam