Otec psychopat

Dobrý den, chci se zeptat můj otec chodí k psychyatrovi ale nebere předepsané léky aby mohl pít alkohol jsou to 4 piva deňe občas 8-12 někdy vodku, je silný cukrovkař píchá ji inzulín. Často mluví o sebevraždě obešením. Vymyšli si že ho pomlouvame u sousedů který ani nezmane nebo se s nimi nebavíme. Stěžuje si na naše chování které je v poradku s snažíme se mu vyjít vstříc se vším ale nepomáhá nic. Dřív dělal problém jen s alkoholem tedka už i když je střílivi. Sprostě mi nadává a uráží mě tvrdí mi že mi říká a říkal spoustu věcí a nic z toho není pravda. Vyhrožuje že zničí různé věci je z něho cítit i agrese kdysi před lety se po mě matce i ohnal celý život ji označoval za kurvu atp. Nikdy se nezajímal o to co dělám a pak ve výsledku jen řval. Nikdy mě pořádně ničemu nenaučil. Stále mu říkám ať bere ty prášky od psychiatra ale odmítá a povídá že to je jeho život. Je mi ho líto i přes to jak celý život všem ubližovat. Nyní promlouvá a ponizuje i moji přítelkyni(bydlíme v jedné domácnosti) příklad:3 cm dlouhá smouha od cisticiho prostředků na WC a on říkal že není schopna uklidit, cmouha na lavici v jídelne od másla od mojí dcery 1,7 roku atd. Nevím co mám dělat hádky se stupnuji. Bydlíme v domě který mě daroval a má právo na dožití s matkou vycházíme dobře
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš otec je patrně závislý na alkoholu. Alkoholismus je pak často spojen se změnami nálad a se zvýrazněním negativních povahových vlastností, které měl člověk dříve jakž takž pod kontrolou. Negativní postoje pak takový člověk promítá do svého okolí, jak se tomu děje ve Vašem případě. Někdy je užitečnější takovému člověku dát asertivně, bez vzteku, ale zřetelně najevo své hranice (všechno má své meze), než se za každou cenu snažit vycházet vstříc. O tom, co se s otcem děje, včetně jeho vyhrožování sebevraždou, by pak měl jeho psychiatr vědět, jak doporučuje i naše peer poradkyně.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobý den, s podobnou situací, jakou zažíváte Vy, nemám vlastní zkušenost, ale dokáži si představit, jak je pro Vás i Vaše blízké obtížná. Z toho, co popisujete, bych řekla, že chování Vašeho otce je pravděpodobně důsledkem nadměrného požívání alkoholu a toho, že se neléčí (nebere psychiatrické léky). Zdá se mi ale také, že značnou roli hraje jeho celková nespokojenost se životem. Možná, že mu léky nepomáhají tak, jak by potřeboval, a proto si dá raději alkohol, který mu na chvíli uleví. Může jít ale i o dlouhodobou závislost, kde pomůže zpravidla pouze protialkoholní léčení. Myslím, že je třeba situaci Vašeho otce řešit komplexně a že by mu mohla pomoci psychoterapeutická podpora. Na Vašem místě bych si domluvila schůzku s psychiatrem Vašeho otce a otevřeně a podrobně bych mu stávající situaci popsala. Věřím, že byste mohli nalézt vhodný postup odborné podpory, jak otci pomoci a postupně urovnat i vztahy v rodině. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam