Panická ataka / nával úzkosti při různých situaci

Dobrý den, je mi 25 let a už cca 7 let mám problém s náhlými návaly stresu. Je to strašně individuální na situaci která mi tento stav nahodí. Abych uvedl příklad tak je to třeba pohovor ( čistě z té situace nejsem vynervovaný bývám i sebevědomí) ale těsně před ním, kdy mám jít třeba na řadu tak tělo se úplně zablokuje, začnou velké návaly tepla , třes těla, pocit na omdlení, zablokování mozku ( nedokážu normálně přemýšlet) je to ještě spojeno s vizuálním projevem a to zčervenáním). Situaci graduje to, když tímto na sebe upozornim a lidi na mě začnou koukat a nebo dokonce ptát co se mi děje to mám vyloženě chuť z té situace utéct. Snažím se uklidňovat a nebo dýchat klidně a snažit se zklidnit ale není to vůbec jednoduché. Stydím se za to a bojím se to nějakým způsobem řešit ale stěžuje mi to život. Když tento panický atak přejdu tak se cítím strašně vnitřně vyčerpaný. Nevím jak to mám řešit a s kým. Existuje nějaké léky který by mě uklidnili v tou danou chvíli? Nebo nevíte přesný název toho co se mi vlastně děje ? Nějaká porucha? Přes den žádný stres / úzkost nemám jen prostě je to nárazové a záleží na situaci a trvání to třeba 30 min a někdy i hodinu. Jsem už v takovém stavu že se vyhýbam hodně aktivitám , které by mi mohli toto způsobit mám z toho vyloženě strach. Děkuji za jakoukoliv radu / odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pravá panika se objevuje většinou v situaci, kdy si člověk úzkost nedovede vysvětlit. U Vás se zdá, že úzkost souvisí se situací, kdy si nevěříte, upomíná to na fobii. Lépe by to bylo probrat s odborníkem osobně. Úzkostné poruchy se léčí antidepresivy, psychoterapií, či kombinací obou metod.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete náročné stavy, které prožíváte před stresovými situacemi. Jako příklad jste uvedl pohovor. Sama se těžko vyrovnávám se situacemi, které jsou pro mě náročné. Prožívám podobné obtíže jaké popisujete i Vy. Díky psychoterapii jsem se naučila tyto situace lépe zvládat. První pomocí mi bývají dechová cvičení. Jejich největším plusem je to, že je mohu praktikovat kdykoli a kdekoli, aniž by to okolí postřehlo. Také se mi osvědčilo trénovat "pohovor/rozhovor" předem a na stresovou situaci se podle možností připravit. Mými dalšími triky je poslech hudby nebo audioknih ve sluchátcích, četba knihy apod. Také přicházím s předstihem, abych se adaptovala na cizí prostředí. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam