Panická porucha

Dobrý den, mám dotaz ohledně panické poruchy. Panickou poruchou trpím již od roku 2009, léčba poruchy probíhala antidepresivy - Asentra. Po cca 1/2 roce došlo k vymizení veškerých příznaků. Asi po 2 letech užívání Asentry jsem byl naprosto OK a antidepresiva jsem vysadil. V roce 2019 se mi úzkostné poruchy vrátily a můj psychiatr mi opět nasadil Asentru - tentokrát ovšem se s antidepresivy objevily i vedlejší příznaky. Po vyzkoušení jiných antidepresiv (rovněž s vedlejšími příznaky) jsem nakonec dostal Aktiprol 50. Po Aktiprolu se mi panické ataky zlepšily, avšak nemám pocit, že jsem se jich zbavil. Cca 1x za 5 dní musím podporovat aktiprol i Neurolem 0,25 (tohoto léku se chci rychle zbavit, jelikož se bojím závislosti). Můj dotaz tedy zní - lze panické poruchy léčit Aktiprolem (který dle příbalového letáku je určený spíše pro léčbu schyzofrenie), popř. mám ještě k Aktiprolu nasadit Aurorix 300 (který mám sice předepsaný, ale zatím ještě neužívám). Nebo zda žádat ještě o jiná antidepresiva. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mohu k tomu napsat to, že amisulprid (Aktiprol) je sice lék primárně vyvinutý pro léčbu schizofrenie, kde se dávkuje většinou 200mg/den a více. V dávkách 50mg se používá i k léčbě úzkostných poruch, většinou při nesnášenlivosi klasických antidepresiv (jako např. Asentra), nebo v kombinaci pro posílení účinku antidepresiv. Aurorix je zase antidepresivum, které funguje na úplně jiném principu, než např. Vámi zmiňovaná Asentra. Snášeno bývá dobřě. Více musíte konzultovat se svým lékařem. Při léčbě panických úzkostných stavů se také dobře uplatňuje psychoterapie.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Tak jak čtu Vaše řádky, napadá mě, že by pro Vás mohla být velkou pomocí psychoterapie. Léky užívám už více jak sedm let (některé také byly určené na léčbu schizofrenie při užití vyšších dávek), a za tu dobu jsem jich vystřídala skutečně mnoho. Bylo složité najít správnou kombinaci a jakmile začala po čase jejich účinnost mizet, začínalo se s hledáním znovu od začátku. Je složité najít správnou kombinaci, která by Vám vyhovovala, chce to trpělivost. Po celou dobu užívání medikace chodím na psychoterapii a léky beru jako prostředek k tomu, abych mohla vyjít z domu ven mezi lidi a alespoň trochu fungovat. Přikládám zde odkazy, kde můžete hledat pomoc: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Psychoterapie řeší původ potíží a s radou psychologa budete pracovat i s Vašimi panickými atakami. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam