panická porucha

Dobrý den už nevím co mám dělat!Byla mi zjiště na panická porucha,mám problém jít do obchodu na nákup,bojím se jet vlakem, autobusem,pracuju jako uklízečka mám volnou prac.dobu.Od března mi moje psychiatrička napsala COAXIL,beru 1 krát denně,bylo vše v pohodě až do včerejšího dne.U mě nastalo bušení srdce,třes rukou,závratě,slabost.Myslím si že se u mě projevily nežádoucí účinky na Coaxil ,mám ale strach aby to neby linfarkt,manžel by mě nejraději šoupl do nemocnice,je mi z toho těžko,prosím o radu co mám dělat!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, optimální léčba panické poruchy většinou vychází ze dvou přístupů. Tím prvním je farmakoterapie, tedy podávání léků, většinou antidepresiv. Tím druhým je psychoterapie, která by měla pacientovi dopomoci dopracovat se k poznání a pochopení, jak u něj panická úzkost vzniká a o čem tento proces vypovídá. To mu pak může pomoci tyto příznaky zvládat. Přestože pacienti bývají často léčeni pouze farmaky, nejúčinější léčbou je kombinace farmakoterapie a psychoterapie. Vy zmiňujete pouze léčbu farmakoterapeutickou. Coaxil (tianeptin) je antidepresivum, které má, lze říci, unikátní mechanismus účinku. U úzkostných poruch je možné jej použít, přestože většinou psychiatři jako první volbu volí antidepresiva z jiné skupiny. Někdy ale mohou mít k volbě Coaxilu své důvody, nebo jej nasazují tehdy, když se léčba jinými antidepresivy nedaří. Optimální dávkou jsou pak 3, někdy 2 tablety denně, zatímco Vy udáváte pouze jednu tabletu, což je dle mého názoru u zdravého člověka dávka nedostačující. Takže na Vašem místě bych s psychiatričkou důkladně probral téma léky a také možnost psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám sice osobní zkušenost s panickou poruchou, ale s úzkostí ano a dost dlouhou. Vše, co popisujete, jsem mívala v době, kdy moje úzkost byla na vrcholu, také – pocit dechové nedostatečnosti až bolest na hrudi, mravenčení v celých pažích, třes, atd. atd. Myslím, že úzkost se infarktu hodně podobá. Moje první doporučení je, abyste vše probrala s vaší lékařkou, vysvětlí vám, co z toho mohou být vedlejší účinky léků a co ne. A podle zkušenosti mojí spolupacientky, která měla panickou úzkost, vím, že na ni dobře zabírá kombinace léků a psychoterapie, konkrétně KBT. Jsem přesvědčená, že bez pomoci terapeuta může člověk úzkost sám zvládnout jen těžko. Na internetu lze najít velmi dobrou příručku pro pacienty od MUDr. Jána Praška „Panická porucha a jak ji zvládat“. Moc vám přeji, aby se vám to také povedlo.


Zpět na seznam