Panická porucha

Dobrý den, jak moc při panické poruše vadí stresové situace, např. pohřeb blízké osoby a povinnost jít danému člověku na pohřeb? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spíš bych se ptal, jak to vadí určitému člověku s panickou poruchou, než panické poruše obecně. Pohřeb blízkého člověka má pro řadu lidí i rituální, uvolňující význam, což může pomoci bolest ze ztráty aspoň částečně uzavřít. Záleží, jak je tomu u Vás. Máte-li v tomto nejistotu, je lépe se to konzultovat se svým psychiatrem nebo psychoterapeutem, je zde i možnost obrátit se na některé z krizových center či na linku důvěry.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Osobně panickou poruchou netrpím, ale moje kamarádka s ní bojuje již několik let a podobné situace řeší většinou léky na uklidnění, které má předepsané od psychiatra. Z mého pohledu není nic špatného na tom, když člověk trpící panickými poruchami nejde na pohřeb, pokud má obavy z další ataky. Sama za sebe bych ale pozůstalým předem vysvětlila důvody mé nepřítomnosti vzhledem k tomu, o jak citlivou věc se jedná. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam