Panicka porucha

Dobrý den trpím na úzkosti, beru AD prelica 150mg 2x denně miraklide 10mg 1x denně a rivotril 0,5mg půlku ráno půlku večer, rivotril beru půl roku, může vzniknout závislost na rivotril, bez něho je mě špatně, děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rivotril patří mezi benzodiazepiny, na které závislost vzniknout může, i když sám rivotril má z této skupiny návykový potenciál menší, než jiné. 0,5 mg denně není vysiká dávka a pokud jí nemáte tendenci navyšovat, je riziko závislosti malé. Obecně u úzkostných a panických stavů je vhodná také psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ano, může vzniknout závislost na zmíněný lék. Dlouhodobému užívání je lepší se vyhnout, alespoň já se mu vyhýbám. Netvrdím, že nikdy nemám strach, nebo mi není úzko, ale nakonec i to patří k životu. Snažím se o nějakou psychohygienu, o to, abych postupně řešila své osobní problémy, napětí a nesrovnalosti, o to, abych plnila pracovní úkoly, dodržovala nějakou životosprávu v rámci možností, apod. I tak mne přepadá panika, ale dá se to zvládnout bez zmíněné medikace, alespoň někdy. Pokud máte rozumného lékaře, mohl by vám s odvykáním pomoci.


Zpět na seznam