Panicka porucha

Dobrý den, na uzkostnou poruchu, panickou poruchu a sociální poruchu jsem dostala 5mg elicea, chci se zeptat zda li je normální jako vedlejší účinek dá se říct úplně stejná nevolnost jako bez užívání léků a cholericke myšlenky? Jsem introvert a do toho cholerik s přecitlivělosti, nedokážu přejít přes srdce když někdo ubližuje zvířatům či starým lidem,ale dokážu si představit daného člověka, který mi nevyhovuje už tím co z jeho vyzařuje (pocit zla, ignoarance ,debilita) třeba jak ho dokážu agresivně napadnout a uleví se mi,ale zároveň je mi hůř z důvodu že to udělat nemohu ,protože to není etické, na druhou stranu mám to jen u lidí,kteří jsou zlí, na ostatní,na svět, jak je to nespravedlivé tu vlastně být a vnímat tohle zlo kolem sebe. Chci se zeptat,zda li se to po užívání změní..postupně mi má.lekarka chce navyšovat dávku, ale mám strach že pak už nebudu moct nikdy bez antidepresiv fungovat. Děkuji mnohokrát za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevolnost je u těchto antidepresiv poměrně častým vedlejším účinkem, u některých pacientů je také popisováno zvýěšené napětí, které by mohlo být za vašimi zesílenými "cholerickými myšlenkami". Většinou podobné vedlejší účinky přejdou. Jinak další léčebnou metodou je psychoterapie, která Vám pomůže se svou přecitlivělostí a úzkostí lépe zacházet.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pamatuji se, že když jsem já sama začínala užívat antidepresiva, také mě napřed znejistilo, že se můj stav spíše zhoršil. Je to velmi častý případ a lze se o tom dočíst i v příbalových letácích těchto léků. Tělo si na novou chemickou látku zvyká postupně a často reaguje nevolností nebo zhoršením psychických obtíží. Z mé zkušenosti však časem tento stav vymizí. Plný účinek léků se dostavuje až po několika týdnech užívání, takže je třeba trochu trpělivosti. Rozhodně je však dobré být otevřený ke svému lékaři a všechny pocity a stavy, spojené s užíváním medikace, s ním průběžně konzultovat. Aby léky fungovaly, je třeba opravdu sílu léku navýšit na vhodnou úroveň. Později ale může být množství léku naopak sníženo - vše bude záležet na vašem aktuálním psychickém stavu. Tyto léky užívám už 8 let, pomáhají mi a jsem s nimi spokojená. Věřím, že budete i vy.


Zpět na seznam