Panická porucha nevolnost

Dobrý den, prosím o Váš názor na zdr. stav mého syna (28 let). Před cca 2 lety se u něj začaly objevovat pravidelné nevolnosti, zvláště ve več. hodinách a pak následoval první PZ (třas, panika, velmi silná nevolnost, neschopnost reagovat). Situace byla dost dramatická, syna jsme odvezli do Bohnic, do Centra krizové intervence. Zde dostal léky a začal se léčit u p. psychiatričky + psycholog. Doposud vystřídal několikery léky, v současné době Mirzaten 30 a Pragiola 150. Bohužel vůbec nic na jeho nevolnosti nepomáhá, třesy a panika mírně ustoupily. Syn již není schopen se normálně stravovat, stálé silné nevolnosti (nezvrací), nyní se přidaly i občasné průjmy. Při výšce 185 cm váha mezi 52 - 55 kg. Jsme již úplně bezradní, syn má fungující vztah, svou vysněnou práci (nyní od ledna na neschopence), vůbec na žádný problém s psychoterapeutem nepřišli. Není schopen vypozorovat, proč nevolnosti zesilují až na neúnosnou mez. Neobjevil žádný spouštěč, zle je mu již trvale, někdy méně, někdy je to tak silné, že není schopen pohybu. Po nutriční edukaci se snaží jíst často a méně, ale žádný výsledek se nedostavuje. Některé dny není schopen téměř jíst, také se mu velmi špatně polyká (problém s polykáním cca půl roku). Absolvoval vyšetření u gastroenter., krevní testy, výtěry, vše v pořádku.Děkuji velice za Váš názor, radu. Ještě pro doplnění, v současné době končí stacionář ve NÚDZ v Klecanech, i při (pokud můžu soudit) výborném vedení, zatím bez výsledku. Pěkný den přeji, Stela.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těžko Vám mohu poradit konkrétněji, než odborníci v NÚDZ, kteří mají Vašeho syna v péči. Nicméně pokud se u něj nezjistila žádná jiná příčina (napadá mě také neurologie, imunologie...), pak bych odpověděl podobně, jako naše peer terapeutka, trochu bych to doplnil tím, že i pro psychosomatické pacienty je skupinová terapie vhodná, pakliže je orientována na tento problém. V Praze se touto problematikou zabývá např. Psychosomatická klinika v Patočkově ulici, která také nabízí pobytový stacionář pro pacienty s psychosomatickou problematikou.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, bohužel moje vlastní zkušenost je trochu jiné povahy, proto jsem schopna vám poradit jen částečně: domnívám se, že by mohlo být užitečné obrátit se na psychoterapeuta pracujícího psychosomaticky. Moje příbuzná měla tak vážné tělesné potíže (o kterých lékaři neustále tvrdili, že nemají podle vyšetření žádnou reálnou příčinu), že uvažovala o sebevraždě. Nakonec jí velmi pomohl psychoterapeut s psychosomatickou kvalifikací. Z osobní zkušenosti vím, že ve stacionářích se často člověk účastní skupinové terapie, ta však nemusí každému vždy sedět a nemusí na komplikovanou individuální potíž dávat dostatek prostoru, ani dostatečné intimity k jejímu řešení. Moc vám držím palce, ať najdete pomoc.


Zpět na seznam