Paranoia

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj děda už pár týdnů nic moc nejí protože si myslí že mu do toho dáváme léky proti spánku. Začalo to tím že babička v listopadu skončila v nemocnici s vážným covidem. Potom byla asi 2 měsíce ležák a děda který nikde nevařil tak se najednou musel začít starat o babičku. Babička je čím dál lepší, pomalu už i chodí ale on je pořád u ní. Před tím byl skoro pořád v dílně a teď už vůbec protože se asi bojí o babičku… a asi měsíc si vaří sám (ani si nesolí) protože si myslí že mu tam někdo dává léky. Babiččina sestra jim vozívá buchty a on který miluje sladké se jich vůbec nedotkne. Je to jen nějaký úlet nebo je to vážné? K doktorovi nechce a když si s ním kdokoliv chce promluvit tak to nechce pochopit. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, asi nemá smysl dědečkovi vymlouvat jeho přesvědčení či bludy, ale důležité je s ním udržovat kontakt a pokusit se najít společnou řeč v oblastech, na kterých se shodnete. Pak se možná dostanete dál. To, co popisujete, skutečně připomíná paranoidní vnímání, nicméně v souvislosti s okolnostmi, které zde nastaly, se s tím dá třeba něco dělat.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Po přečtení Vašeho dotazu vnímám jako první impuls -Váš děda si dělá starosti o svou ženu, Vaší babičku, která se zotavuje po Covidu. Nevím, zda jeho změna souvisí přímo s nemocí babičky. Je pochopitelné, že on se bojí o ní a její zdraví, stejně asi jako kdyby to bylo naopak. Takové situace nejsou úplně lehké pro lidi, i u „starších ročníků“. Ať se to kolikrát nezdá, naši prarodiče (rodiče) toho ve svém životě zažili dost… Je hezké, že oba dva lidi pojí vzájemné pouto, plné důvěry a podpory jeden druhému. S přibývajícím věkem se můžeme stávat i křehčími, kdy začneme reagovat na různé podněty jinak než doposud. Co Vám asi dělá starosti, je jeho představa, že Vás podezírá z nasypání něčeho do jídla, a proto nyní dokonce začal vařit, i když po svém. Oceňuji vlastně Vašeho dědu za to, že našel sílu a odvahu pečovat o svou ženu, Vaší babičku, podpořit ji v zotavení po nemoci. Také je možné, že Váš děda nyní oplácí babičce její dosavadní péči o něho, a když se babička zcela zotaví, tak snad opět bude trávit čas ve své dílně a vše se vrátí do zvyklých kolejí (a babička dobře uvaří). Bohužel Vám nic zaručit nemohu, ale vzpomínám si na své prarodiče, jak podobně to bylo mezi nimi a život s nimi. V takové situaci je každá rada nad zlato, nebo jak se říká: „A teď babo raď.“ Nevím, zda jste si popovídala s Vaší rodinou nebo s Vaší babičkou o dědovi, sdílela Vaši starost, třeba Vám k tomu může také něco říci nebo zda si všimla nějaké změny apod. Sdílení, popovídání si s někým mě osobně pomáhá zmírnit své obavy, uklidnit se, vidět okolnosti v jiném světle nebo i z jiného úhlu pohledu. Doufám, že mé úvahy k situaci Vám mohly alespoň poskytnout pár tipů. Držím palce, ať se daří. Hodně štěstí, zdraví a pohody pro Vás a Vaše prarodiče.


Zpět na seznam