Paranoidní myšlenky,úzkost,deprese

Dobry den, pritel 28let,nic ho nebavi,vecne si na neco stezuje vymlouva se,a ma slysici bludy.Mame 2deti po 4letech,jsem ho dostala na psychol.a tam urcili paran.myslenky,uzkosti,deprese.Dale pokracuje k psychiatroj ktery napsal leky Elicea.Po 1.tydnu je utlumeny ale stale paranoid.ma 1.baleni na 4tydny.Muzou pomoct na paranoiu?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš přítel má léky poměrně krátkou dobu, na plný rozvoj jejich účinku je třeba někdy i několik týdnů. pokud je paranoidita součástí deprese, což se někdy může stát, pak by měla ustoupit s ústupem deprese. Na začátku léčby je dobré být v kontaktem s psychiatrem, který léky ordinuje a klást mu podobné otázky.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím tomu, že je pro vás nesmírně těžké přihlížet tomu, co váš přítel prožívá, aniž byste mu mohla nějak konkrétně pomoct. Z vlastní zkušenosti vím, jak se depresivní a úzkostný člověk cítí - jako by byl v takové bublině, která ho odděluje ode všeho kolem. Pomoc z venčí oceňuje, je za ni vděčný, ale jako by neměla do té jeho bubliny přístup. Léky, které váš přítel začal užívat, jsou antidepresiva, která by mu měla pomoct tyto pocity překonat. Léky nabírají svou účinnost postupně a je třeba být trpělivý. Po týdnu ještě jejich plný účinek nemohl nastoupit. Já sama jsem začala cítit znatelnou úlevu asi až po měsíci od začátku užívání antidepresiv. Ze své strany můžete příteli být oporou v tom, že budete mít pochopení pro jeho pocity a trpělivost s pomalým zlepšováním stavu, které - jak věřím - postupně nastane. Zároveň ale myslete na sebe. Zkuste dělat něco, co vám přináší radost a dodává vám energii, protože péče o přítele a děti teď asi hodně stojí jen na vás. Přeji vám jen vše dobré a celé rodině držím palce.


Zpět na seznam