paranoidní schizofrenie

mám paranoidní schizofrenii.po větší zátěži,nebo když něco dělám tak vydržím 3 hodiny a pak mi není dobře.mám třeba několik atak během jednoho měsíce.nikdy jsem neviděl,ani nslyšel o něčem podobném jak to mám já.byl jsem poslední 4 roky hospitalizován 4x a je to pořád stejné.už jsem se s tím naučil žít.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že se člověk trpící schizofrenií dříve unaví a cítí se pak vyčerpaný se stává často. Většinou je třeba najít spolu s lékařem takovou dávku léků, která ještě udrží nemoc pod kontrolou a která unavuje co nejméně. Důležitá je také psychosociální rehabilitace a třeba po čase zkusit pracovat na malý úvazek. Dále viz odpověď peer konzultantky, hodně štěstí.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já vlastní zkušenost se schizofrenií nemám, ale mám několik kolegů, kteří ano. Z jejich vyprávění vím, že jim trvalo nějakou dobu, než společně s lékařem našli tu správnou kombinaci a dávkování léků tak, aby došli k optimální variantě, tedy aby netrpěli negativními příznaky nemoci, ale zároveň aby nebyli příliš utlumeni nebo bez energie. Myslím, že velkou pomocí by pro vás mohla být možnost poradit se s peer-konzultantem, tedy člověkem, který pracuje v zařízení poskytujícím služby lidem s duševní poruchou a zároveň má vlastní zkušenost třeba právě se schizofrenií. Tito poradci často mohou pomoci právě v tom, co sami na sobě pozorovali, co jim fungovalo dobře a co ne, a jak si s tím poradili. V současné době bývají v dobrých zařízeních peer poradci k dispozici a jsou živým důkazem toho, že nemoc se dá zvládnout. Pomohli by vám i v tom, že je nutné se naučit znát svoje varovné příznaky a nadměrné zátěže se včas vyvarovat, aby právě váš stav nezhoršila. Držím palce, ať se vám podaří najít cestu k lepšímu fungování s nemocí.


Zpět na seznam