paranoidní schizofrenie

chci se zeptat.mám paranoidní schizofrenii.jeli jsme na hory a v pulce trasy jsem si vzpomněl,že nevím jestli jsem zavřel v koupelně vodu.manželka mi trochu pomohla,že neslyšela vodu téci.byli jsme na horách 5 dnu.pořád jsem na to musel myslet a když jsem usínal nemohl jsem usnout.když jsme přijeli domu tak bylo všechno v pořádku a jak jsem byl vynervovaný tak mne bylo hodně zle.myslíte že bych si měl najít psychologa.když nemám problém tak si problém najdu.děkuji za názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože máte paranoidní schizofrenii, Vaše popsané problémy působí jako úzkostné a nutkavé, což se se schizofrenií sice nevylučuje, ale je vhodné na to zaměřit pozornost při léčbě. Psychologická léčba - psychoterapie - tomu může prospět.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostnou poruchou a podobné stavy moc dobře znám. V malé míře potkají asi každého (každý by znejistěl, když si není jistý, jestli zavřel vodu), ale když je jejich intenzita přílišná, mohou skutečně způsobit veliké utrpení. Mně osobně s úzkostmi pomohla především delší pravidelná psychoterapie, ve které jsem se naučila větší sebedůvěře a díky tomu nepodléhám úzkostem zdaleka tolik, jako před ní. Pokud tedy máte možnost, můžu vám z vlastní zkušenosti spolupráci s psychoterapeutem určitě doporučit. Pro mě to bylo místo, kde jsem se mohla svěřit s čímkoli a vždy počítat s nápomocnou reakcí (vždy dostatečně laskavou k tomu, abych mohla uvidět i své vlastní chyby a omyly a nemusela se za ně stydět, jen o nich vědět a tím se i snažit jich zbavit). Držím vám palce.


Zpět na seznam