Paranoidní schizofrenie

Dobrý den, dcera od 16 let trpí duševní poruchou,prošla různými diagnozami,spoustou hospitalizaci včetně NUDZ,trpí téměř neustále hlasy a vidinami,dokonce i prý cítí jak na ni sahají a dýchají,prodělala v dubnu i 9 elektrokonvulzí ve Vojenské nemocnici,velmi jsme věřili,že se situace zlepší,bohužel to mělo vliv jen na mírné zlepšení nálady. Momentálně bere Abilify 20mg,psychiatr uvažuje nad leponexem..dceři je nyní 21 let,je neštastná ze svého stavu,halucinacím většinou nevěří,ale někdy se stane,že jsou tak věrohodné,že si třeba ublíží nebo užila větší množství jiných léků. Prosím poradtě,mohl by leponex pomoci a je jeho užívání opravdu tak nebezpečné_
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mohu říci jen to, že Leponex často pomůže tam, kde jiné léky nezabírají. Jeho užívání není nebezpečné, dodržuje-li se několik pravidel, které by každý zkušený psychiatr měl znát. Je třeba, na počátku léčby častěji, hlídat krevní obraz, protože clozapin (Leponex) může vzácně způsobit útlum tvorby jednoho typu bílých krvinek. Dále je třeba, více než u jiných psychofarmak, vědět o jeho interakcích s jinými léky a vyhnout se tak nevhodným kombinacím. I to by měl erudovaný psychiatr bez problémů zvládat. S halucinacemi pak také lze pracovat v terapii, v Praze také existuje svépomocná skupina lidí s podobným problémem /http://www.slysenihlasu.cz/, která má podpůrný účinek.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že jste se obrátila na naši poradnu. Podle Vašeho vyprávění si toho Vaše dcera vyzkoušela už opravdu mnoho. Mrzí mě, že výrazně nezabraly ani elektrokonvulze. Které jsem já přímo nezažila, ale ze svého okolí vím, že měly svou účinnost. Zkušenosti ale mám s Vámi zmíněným Leponexem. Dlouhou dobu (několik let) se nedařilo mým lékařům, ani během hospitalizací, najít fungující kombinaci psychofarmak. Stále jsem propadala do psychotických stavů, které se vyznačovaly intrapsychickými halucinacemi (ne typické hlasy, ale spíše vkládání myšlenek). Nakonec se sáhlo po Leponexu a mně se výrazně ulevilo. Užívám ho do teď a stále mi velice pomáhá. Jeho nevýhodou je, že jsem po něm poměrně dost unavená a je třeba hlídat jaterní testy, tedy docházet pravidelně na odběry krve. Ale nikdy jsem neměla výsledky špatné. Mně tedy Leponex opravdu významně pomohl, vlastně mě stabilizoval a pomohl mi normálně fungovat. Ale samozřejmě nikdy nejsou dva případy stejné a situace se nedá úplně srovnávat. Ale za sebe mohu říct, že ho nepovažuji za nebezpečný. Přeji hezký den.


Zpět na seznam