Paranoidní schizofrenie

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je tu z řad psychiatrů lékař, který by byl ochotný spolupracovat na nasazení minimální dávky antipsychotik. Momentálně žádné antipsychotika neberu. Krize ani relaps se neobjevili. Řeším tuhle variantu jako možnou cestu prevence proti rozsáhlejším krizím. Léky neberu 1,5 roku. Důvodem mého vysazení léků, u antidepresiv obezita a antipsychotika mi nepřináší žádné výhody. Momentálně mi při pokusech o nasazení jakéhokoliv léku je nevolno na zvracení při vyšších dávkách, nespavost, nervozita a výkyvy nálad, které nepřichází ze situací, ale jsou způsobovány medikací. Bez léků neprožívám nervozitu, ani úzkost (pouze vyvolanou situací 1x za 1,5 roku - škaredý rozchod s přítelem), dokonce lépe spím. Výkyvy nálad bez medikace nejsou tak hluboké a nepřichází pravidelně (respektive každý den ve stejnou dobu po požití léku). Místo medikace jsem zařadila intenzivnější psychoterapii, učím se meditovat, řešit původ svých problémů - vztahy s lidmi, sebepřijetí, režim dne, strava, emocionální podpora. Moje rodina nevnímá mé vysazení léků jako riziko, ani teta, která se o mě před 5 lety starala, když jsem odešla z léčebny. Uvědomuji si, že jsem plně zodpovědná za svůj psychický stav, proto bych ráda našla léky, které budou mít pokud možno co nejmenší vedlejší účinky. Pracuji na poloviční úvazek, po nemoci jsem dostudovala bakalářské studium ( i s medikací). Bohužel jsou tu věci, které řeším dlouhodobě obezitu, občasnou demotivaci.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oceňuji, jak se svými potížemi bojujete, to, že jste 1,5 roku bez léků a pracujete na sobě psychoterapeuticky dává do budoucna naději. Chápu to tak, že potřebujete tolerantního psychiatra hlavně pro případ krize. Nejlepší by bylo oslovit některého kolegu v regionu, kde bydlíte a přímo mu Vaší zakázku sdělit, tak, jak ji píšete do poradny. Poradna sama nemá možnost doporučovat jednotlivé kolegy. Hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Líbí se mi váš aktivní přístup, který zaujímáte k vlastnímu zotavení se z psychických obtíží. Je skvělé, že se nespoléháte na pasivní polykání léků a jste si vědoma, že zdraví je podmíněno celkovým životním stylem a prací na sobě. Na druhou stranu si ale také uvědomujete, jak může být nabytá stabilita křehká a že užívání nějaké minimální preventivní dávky léků může být užitečné. Nejpraktičtější mi přijde, když si člověk najde ambulantního psychiatra v místě bydliště, aby bylo možné být pravidelně v kontaktu. Je však pravda, že ne všude je kvalitní psychiatrická péče stejně dostupná. Mám radost, že je vám rodina oporou a že ve vás takto věří. Je to také důležitý stabilizační prvek. Přeji mnoho zdraví a spokojený aktivní život navzdory občasným obtížím.


Zpět na seznam